1 Οκτ 2017

Στο Λυγιά το τοπικό ντέρμπι... 2 - 0 την Ακαδημία Ναυπάκτου

Πρεμιέρα με το δεξί για τον Α.Ο. Λυγιά που στο τοπικό ντέρμπι κέρδισε την Ακαδημία Ναυπάκτου με σκορ 2 - 0.
Η ομάδα των Φώτη Δημητρόπουλου και Γιάννη Φούντα κατάφερε να προηγηθεί νωρίς με το Γεωργακόπουλο αν και η ομάδα της Ακαδημίας ξεκίνησε πιο δυνατά και έχασε με το ξεκίνημα δυο καλές ευκαιρίες με τον Μαράντζα. Οι τυπικά γηπεδούχοι "κλείδωσαν" τη νίκη στο 77΄ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βεϊζάι.

3′ Από θέση τετ α τετ ο Μαράντζας δε θα μπορέσει να νικήσει τον Ασημακόπουλο.
9′ Σουτ του Μαράντζα έξω από την περιοχή θα αποκρούσει ο τερματοφύλακας.
16′ Γκολ. Ο Γεωργακόπουλος θα στείλει τη μπάλα στα δίχτυα με κοντινό σουτ κάνοντας το 1-0.
20′ Σουτ του Σανιδά η μπάλα θα περάσει άουτ.
30′ Ωραίο σουτ του Κουτσογιάννη η μπάλα θα περάσει άουτ.
38′ Διπλή ευκαιρία για τον Λυγιά με τον Κατσίκα αρχικά να στέλνει στο οριζόντιο δοκάρι τη μπάλα από τη μικρή περιοχή και στην επαναφορά ο Αποστολόπουλος να μη μπορεί να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα στέλνοντάς την ψηλά άουτ.
77΄ Γκολ. Ο Λυγιάς θα κερδίσει πέναλτι την εκτέλεση θα αναλάβει ο Βεϊζάι και θα διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του.
87′ Σουτ  του Κατσάμπα η μπάλα άουτ.
89′ Τετ α τετ του Γεωργακόπουλου πλασέ η μπάλα άουτ.
90′ Νέο τετ α τετ του Γεωργακόπουλου σώζει ο Ασημακόπουλος.
91′ Η Ακαδημία θα ζητήσει πέναλτι.

Α.Ο. ΛΥΓΙΑΣ (Φώτης Δημητρόπουλος - Γιάννης Φούντας): Ασημακόπουλος, Χασανάι, Βασιλόπουλος, Βεϊζάι, Καζανάς, Ζαμπάρας, Αποστολόπουλος (72′ Κουτσαφτίκης), Γεωργακόπουλος, Κατσίκας (81′ Κατσάμπας), Δημητρόπουλος (86΄ Ρετσίνας), Σανιδάς (83′ Τσιριμώκος).

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ (Μιχάλης Δρόσος): Σιδέρης, Θωμόπουλος, Βίσας, Χαντζάρας – Τασόπουλος (67′ Ζαρνομήτρος), Τσουκαλάς Β., Αμπτέλ Σαλάμ, Κουτσογιάννης (46′ Λάμπος), Πελέκης, Παπαθανάσης (62′ Παπαγεωργίου), Μαράντζας, Τσουκαλάς.

πηγή: nafpaktianews.gr