5 Ιουν 2017

Volley: Νίκη - πρόκριση για την Εθνική Γυνακών

Με μία ακόμα νίκη, την τέταρτη στο τουρνουά, που σήμανε και την πρόκρισή της στην επόμενη φάση, ολοκλήρωσε τη παρουσία της στο Α' Όμιλο των προκριματικών του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος στο Όσιγιεκ της Κροατίας, η Εθνική μας ομάδα των γυναικών.

Τα κορίτσια του Γιώργου Ρούση, νίκησαν όχι μόνο την Αυστρία με 3-1 σετ (20-25, 25-19, 25-22, 25-23) αλλά και τη κούραση απο τα συνεχόμενα παιχνίδια και κατάφεραν με μια σειρά σπουδαίων εμφανίσεων να εξασφαλίσουν τη 2η θέση του ομίλου και τη πρόκρισή τους στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.
Μακριά απο τον καλό της εαυτό έμεινε η Εθνική στο ξεκίνημα του πρώτου σετ. Χωρίς νεύρο και ρυθμό, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα τα ?βρήκε σκούρα? απέναντι στην Αυστρία, και βρέθηκε πίσω στο σκορ νωρίς στο παιχνίδι (5-8 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ). Με την υποδοχή να δουλεύει άψογα για τη γαλανόλευκη, χωρίς όμως να ισχύει το ίδιο και για την επίθεση, ο Γιώργος Ρούσης αναγκάστηκε να πάρει νωρίς τάιμ άουτ, βλέποντας τη διαφορά να διπλασιάζεται (5-10). Η αντίπαλός μας είχε μπει με περισσότερο πάθος στο παιχνίδι, παίζοντας πολύ καλή άμυνα και μην επιτρέποντας στις αθλήτριές μας να πάρουν εύκολους πόντους, με αποτέλεσμα, η γαλανόλευκη, αν και με βελτιωμένη απόδοση στο δεύτερο μισό του σετ να μη μπορεί να βρει λύσεις (11-16 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ αουτ). Με δέκα δικά μας λάθη και χωρίς αποτελεσματικότητα σε σερβίς, επίθεση και μπλοκ, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, έχασε το πρώτο σετ με 20-25.
Η Εθνική μας ομάδα ξεκίνησε με καλύτερο ρυθμό στην επίθεση το δεύτερο σετ κι αποφεύγοντας τα λάθη, κατάφερε να προηγηθεί 8-5 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Η άνοδος στην απόδοση του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος, είχε σαν αποτέλεσμα η πίεση να μεταφερθεί στις παίκτριες της Αυστρίας, με τις τελευταίες να κάνουν έξι λάθη,  τα οποία εκμεταλλεύτηκε το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα για να κάνει το 16-9 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ κι εν συνεχεία να κατακτήσει το σετ με 25-19, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Μετά την απώλεια του σετ, η Αυστρία, έμεινε οριστικά εκτός από την υπόθεση πρόκριση.
Με περισσότερη σιγουριά στο παιχνίδι της και χωρίς να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης, η γαλανόλευκη, είχε απο το ξεκίνημα του τρίτου σετ το πάνω χέρι στο σκορ (8-5 μπροστά στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ). Σε αυτό συνέβαλε κι η πτώση στην απόδοση της Αυστρίας, μετά και την απώλεια του προηγούμενου σετ που σήμαινε κι απώλεια της πρόκρισης. Η γαλανόλευκη, με αιχμή του δόρατος τη Βασιλαντωνάκη, διατήρησε το προβάδισμά της και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-13). Έχοντας χτίσει μια διαφορά πέντε πόντων (22-17 και 24-19), η ελληνική ομάδα παρουσίασε στο τέλος σημάδια χαλάρωσης, επιτρέποντας στην αντίπαλό της να μειώσει σε 24-22, ωστόσο με κερδισμένο πόντο απο μπλοκ της Εμμανουηλίδου, η γαλανόλευκη κατέκτησε το σετ με 25-22, κι πήρε προβάδισμα 2-1 στα σετ.
Η Εθνική μας μπήκε μουδιασμένα στο τέταρτο σετ. Με συνεχόμενα λάθη της Βασιλαντωνάκη, έδωσε το δικαίωμα στην Αυστρία να πάρει κεφάλι στο σκορ 1-4. Στη συνέχεια, με προσπάθειες των Μερτέκη και Χριστοδούλου, η διαφορά μειώθηκε στο ένα πόντο (8-9) στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Με το σκορ 9-13 υπέρ της Αυστρίας και επτά λάθη απο πλευράς ελληνικής ομάδας, ο Γιώργος Ρούσης, αναγκάστηκε να πάρει τάιμ άουτ για να δώσει οδηγίες στις παίκτριές του. Με πολύ καλές προσπάθειες της Μερτέκη σε επίθεση και σερβίς, συνεπικουρούμενη απο τη Νομικού που μπήκε αλλαγή στα μισά του σετ, η Εθνική κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στο 21-23. Η συνέχεια άνηκε στην Εμμανουηλίδου, που με ένα μπλοκ και μια επίθεση, διαμόρφωσε το 23-23 για να έρθει στη συνέχεια η Νομικού να σφραγίσει μια παλικαρίσσια ανατροπή με 25-23 και τη νίκη για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα με 3-1 σετ.
Τα σετ: 20-25, 25-19, 25-22, 25-23

Ελλάδα (Ρούσης): Λαμπρούση 8 (4/15 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Μερτέκη 13 (10/23 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 29% υπ. ? 24% άριστες), Βασιλαντωνάκη 14 (13/37 επ., 1 μπλοκ), Χαντάβα 10 (9/33 επ., 1 άσο, 37% υπ. ? 37% άριστες), Γιώτα 7 (2/5 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Χριστοδούλου 5 (4/7 επ., 1 άσο), Κονόμι ?λ (60% υπ. ? 33% άριστες) / Νομικού 1 (1/3 επ., 25% υπ. ? 25% άριστες), Καραφουλίδου 1 (0/2 επ., 1 άσο), Καλανταρίδου 2 (1/1 επ., 1 άσο), Εμμανουηλίδου 4 (2/6 επ., 2 μπλοκ).

Αυστρία (Ίλιτς): Μπάιντε 2 (1/5 επ., 1 άσο), Ζόλτζερ 14 (10/42 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Μόντζλερ 10 (6/13 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Χτριάνσκα 9 (7/22 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 29% υπ. ? 29% άριστες), Μάρκοβιτς 21 (18/39 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 30% υπ. ? 30% άριστες), Νεσίμοβιτς 5 (3/7 επ., 2 μπλοκ), Βάλνερ ?λ (31% υπ. ? 31% άριστες) / Τέφλ 6 (5/14 επ. 2 άσοι. 17% υπ. ? 17% άριστες), Επουρέ, Πέισχελ.