5 Ιουν 2017

Volley: Καλή εμφάνιση παρά την ήττα για την Εθνική Ανδρών

Απέναντι στην κορυφαία ομάδα του γκρουπ της Βαρκελώνης, τη διοργανώτρια Ισπανία, η Εθνική Ελλάδος φύλαγε την καλύτερή της εμφάνιση.

Μπορεί η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη να γνώρισε και πάλι την ήττα με 3-1, όμως με εξαίρεση ίσως το πρώτο σετ του αγώνα κόντραρε στα ίσια τον ισχυρό της αντίπαλο και έχασε το ματς στις λεπτομέρειες. Σημαντική ώθηση έδωσε στους Ισπανούς και ο κόσμος τους, ενώ σε αυτό συνεισέφερε και ο κορυφαίος του αγώνα, Φρανσίσκο Ρουίθ, ο οποίος σε κάθε του κερδισμένο πόντο έκανε νεύμα προς την κερκίδα και την ξεσήκωνε. Από πλευράς Ελλάδας, σπουδαίο ματς πραγματοποίησε σε ρόλο διαγώνιου ο Ραφαήλ Κουμεντάκης, ο οποίος μάλιστα είχε έξι άσους.
Εξαιρετική ήταν στο μπλοκ η Ισπανία στο ξεκίνημα του παιχνιδιού και αυτό την βοήθησε να φτάσει πολύ γρήγορα σε ένα μεγάλο προβάδισμα με 7-1. Παρόλα αυτά, με τον Κοκκινάκη στο σερβίς και τους Φράγκο και Κουμεντάκη να εκμεταλλεύονται με καρφιά τις πάσες του Στιβαχτή, η Εθνική μείωσε μέχρι και σε 16-13. Αξιοσημείωτος είναι ένας καταπληκτικός πόντος, που πέτυχε η Ελλάδα, με τον Φράγκο να βγάζει δύο φορές δύσκολες υποδοχές και τον Κοκκινάκη να τελειώνει με καρφί για το 21-18. Η φάση αυτή σήκωσε το τεχνικό τιμ από τον πάγκο για να πανηγυρίσει τον πόντο. Εντούτοις, η «γαλανόλευκη» δεν μπόρεσε να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους τρεις και με ένα κερδισμένο μπλοκ-άουτ ο Μπλάνκο έδωσε το σετ στην Ισπανία με 25-21.
Στο δεύτερο σετ ήταν μια από τις σπάνιες φορές στο τουρνουά, που η Εθνική ξεκίνησε όντας σε θέση οδηγού και όχι κυνηγού και έφτασε στο 8-3 με καρφί του Τακουρίδη, έπειτα από ένα σερβίς του Κουμεντάκη, που δυσκόλεψε την ισπανική ομάδα. Ωστόσο, η διαφορά ροκανίστηκε γρήγορα σε 9-8 μετά από ένα καρφί άουτ του Κοκκινάκη, ενώ με έναν πολύ τυχερό άσο του Φρανσίσκο Ρουίθ, αφού η μπάλα βρήκε πρώτα στο φιλέ, οι «φούριας ρόχας» προσπέρασαν με 12-11. Αρκετές ήταν οι εναλλαγές στο προβάδισμα από εκείνο το σημείο και έπειτα. Στην τελική ευθεία με ένα καρφί ο Κοκκινάκης έδωσε καθοριστικό προβάδισμα στην Εθνική με 23-20, ενώ με δύο συνεχόμενους πόντους ο Ανδρεάδης καθάρισε το σετ γράφοντας το 25-22.
Ξανά ξεκίνησε στο ίδιο ακριβώς μοτίβο η Εθνική στο τρίτο σετ και  προηγήθηκε με 8-3 μετά από καρφί του Κουμεντάκη. Εντούτοις, ακόμη πιο γρήγορα απ? ό,τι στο προγούμενο σετ η Ισπανία ισοφάρισε φτάνοντας στο 9-9, αλλά και να περάσει μπροστά με 10-9 λόγω κόκκινης κάρτας στον Ανδρεάδη. Ο ίδιος παίκτης πέτυχε έναν ψυχωμένο πόντο για το 14-13 υπέρ της Ελλάδας, καθώς μετά από μπλοκ που δέχθηκε, κατάφερε στην ίδια φάση να αποτρέψει τον πόντο υπέρ των Ισπανών και να καρφώσει ξανά, επιτυχημένα αυτήν τη φορά. Φοβερές οι συγκινήσεις στο σετ, με το προβάδισμα και τα συναισθήματα των ομάδων να αλλάζουν συνέχεια μετά το 9-9 και μέχρι το 22-22. Στο τέλος όμως, οι Ισπανοί έδειξαν μεγαλύτερη ψυχραιμία και νίκησαν με 25-23.

Μερικοί ψυχωμένοι, αλλά και τυχεροί πόντοι για την Ισπανία στην εκκίνηση του τέταρτου σετ της έδωσαν ώθηση για να φτάσει στο υπέρ της 10-3. Η ελληνική ομάδα κατάφερε να μειώσει στους τρεις (11-8), αλλά οι παίκτες του Φερνάντο Μουνιόθ βρήκαν και πάλι τις λύσεις και ανέβασαν το σκορ στο 15-9. Η εθνική έδειξε ότι έχει το κουράγιο για να παλέψει μέχρι τέλους και με πλασέ του Φράγκου μείωσε σε 18-16. Πράγματι πάλεψε και έφτασε στο 23-23 με άστοχο καρφί του Βιλένα, όμως και πάλι στους κρίσιμους τελευταίους δύο πόντους οι «φούριας ρόχας» έδειξαν την ψυχραιμία μιας μεγάλης ομάδας και έφτασαν στο 25-23.
Με αυτό το ματς, η Ελλάδα ολοκλήρωσε την πρώτη φάση του τουρνουά στη Βαρκελώνη και πλέον από την επόμενη Παρασκευή θα ξεκινήσει τα παιχνίδια της στην Εσθονία με πρώτο αντίπαλο τη Βενεζουέλα.

Τα σετ: 21-25, 25-22, 23-25, 23-25
Ελλάδα (Αρσενιάδης) Στιβαχτής, Τακουρίδης 7 (4/11 επ., 3 μπλοκ), Σωτηρίου 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Τσέλιος 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Φράγκος 6 (6/18 επ., 52% υπ. ? 30% άριστες), Κοκκινάκης 17 (13/28 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 63% υπ. ? 43% άριστες), Στεφάνου ?λ (63% υπ. ? 53% άριστες) / Γκαράς ?λ, Κουμεντάκης 22 (15/30 επ., 6 άσοι, 1 μπλοκ), Ανδρεάδης 8 (5/7 επ., 3 μπλοκ), Τερζής.
Ισπανία (Μουνιόθ) Βιγιένα 17 (16/32 επ., 1 μπλοκ), Νοντά 16 (13/25 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 62% υπ. ? 38% άριστες), Ρουίθ Μπ. 4 (4/10 επ.), Ντε Άμο 2 (1/1 επ., 1 άσο), Φόρνες 8 (5/9 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ). Ρουίθ Φ. 21 (16/32 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ, 39% υπ. ? 18% άριστες), Αλμάνθα ?λ (57% υπ. ? 29% άριστες) / Ροσάδας ?λ, Τρίνιδαδ, Ροκαμόρα 2 (2/4 επ.), Φερνάντεθ 5 (3/3 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ).