20 Φεβ 2017

Με μπροστάρη τον αρχηγό ο Τρικούπης

Με μπροστάρη και πρώτο σκόρερ τον αρχηγό του Ντίνο Σταυρόπουλο ο Χαρίλαος Τρικούπης κέρδισε τον Α.Σ. Ευρώπη Πευκοχωρίου με σκορ 71 - 56. Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Γιάννη Δημητριάδη έφτασε τους 28 βαθμούς και ισοβαθμεί με τη Γέφυρα στην 9η θέση, ενώ το Πευκοχώρι βρίσκεται στην 4η θέση με 31 βαθμούς.
Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι, προηγήθηκαν με διαφορά 3 πόντων στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και με 7 (15 - 22) λίγο πριν το 13ο λεπτό. Ο Τρικούπης αντέδρασε, ισοφάρισε με σερί 7 - 0 και συνέχισε στον ίδιο ρυθμό κλείνοντας το ημίχρονο με 40 - 32. Μέσα σε 140 δευτερόλεπτα οι παίκτες των φιλοξενούμενων με σερί 8 - 0 ισοφάρισαν και σε εκείνο το σημείο ο Βουρνάς τραυματίστηκε από χτύπημα αντιπάλου και έμεινε εκτός συνέχειας (σκίσιμο στη γλώσσα για το οποίο έκανε ράμματα). Ο Τρικούπης όμως στη συνέχεια με καλή άμυνα έκανε σερί 16 - 5 και προηγήθηκε με διαφορά 11 πόντων στο 30ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν πολύ καλά το παιχνίδι στο τελευταίο δεκάλεπτο και έφτασαν στην επικράτηση με 71 - 56.
Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Ντίνος Σταυρόπουλος με 19 πόντους και ακολούθησαν ο Παπαδιονυσίου με 12 και ο Ιωάννου με 10. Για το Πευκοχώρι πρώτος σκόρερ ήταν ο Μουρατίδης με 26 και ακολούθησε ο Μητσάκης με 10.

Διαιτητές: Σκούτας - Πολυχρόνης.

Δεκάλεπτα: 14-17, 40-32, 56-45, 71-56.

Γ.Σ. ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Γιάννης Δημητριάδης): Ιωάννου 10(2), Βουρνάς 8, Παπαδιονυσίου 12(1), Τοπουζίδης, Μουράτογλου 8, Σταυρόπουλος 19, Παπαρέγκας 3, Γεωργιάδης 9, Τσαπατώρης 2, Βαρδακαστάνης, Δημητρόπουλος.

Α.Σ. ΕΥΡΩΠΗ ΠΕΥΚΟΧΩΡΙΟΥ (Άγγελος Καραμανλής): Αμπατζίδης, Μητσάκης 10(2), Λεμονάκης, Μουρατίδης 26(4), Μαυρίδης 2, Γαρέζος, Καραϊσκάκης 4, Καραθανάσης 6(2), Σταύρου 8, Μάρκου, Βαϊντερλής.

πηγή: aitosports.gr