28 Σεπ 2014

Ντέρμπι ως το τέλος με Έσπερο και Αίολο στο τελικό του τουρνουά του Α.Ο.Α.

Μεγάλα ντέρμπι είχαμε στην πρώτη μέρα του τουρνουά του Α.Ο. Αγρινίου στο κλειστό του ΔΑΚ "Μιχάλης Κούσης". Ωραίο θέαμα, συναρπαστικά παιχνίδια μέχρι το τέλος, αρκετός κόσμος και προκρίσεις στο μεγάλο τελικό για Έσπερο Πατρών και Αίολο Αστακού.

ΕΣΠΕΡΟΣ Α.Ο.Π.Α. - ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ  72 - 68

Οι δύο ομάδες έχουν διαφορά μιας κατηγορίας, όμως αυτό δε φάνηκε με την ομάδα του Μεσολογγίου να κοιτάει στα ίσα τον αντίπαλό της μέχρι το τέλος. Η ομάδα του Ηλία Μούτσιου είχε μικρό προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο τρίτο δεκάλεπτο άνοιξε τη διαφορά και προηγήθηκε με 8 πόντους. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα της Πάτρας αντέδρασε, έφτασε κοντά στο σκορ και το παιχνίδι πήγε πόντο - πόντο μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα. Εκεί ο Μπαρούχας με το σκορ στο 70 - 68 ευστόχησε σε τρίποντο, όμως χρεώθηκε με βήματα και τελικά ο Έσπερος με δύο βολές του Αποστολόπουλου διαμόρφωσε το τελικό 72 - 68.
Σταυρόπουλος, Μπαρούχας και Μπάλλας η τριάδα που οδήγησε επιθετικά τον Τρικούπη, ενώ ο Δίπλαρος με 14 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών.

Τα δεκάλεπτα: 16 - 17, 27 - 29, 45 - 53, 72 - 68.

Διαιτητές: Σταθόπουλος - Ασημακάκη.

ΕΣΠΕΡΟΣ Α.Ο.Π.Α. (Ανδρέας Κεσαπίδης): Σκόνδρας, Φραντζής 4, Μακρής 4(1), Λαμπρόπουλος 11, Αποστολόπουλος 7(1), Μέλνικς 2, Στυλίδης 4, Αδαμόπουλος 3, Κάλλης 3(1), Δίπλαρος 14(2), Λυμπέρης 10(2), Αγγελόπουλος 10.

ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Ηλίας Μούτσιος): Ιωάννου 6, Μπερερής, Κιουτσούκαλης 2, Καραντινός, Μπαρούχας 20(3), Σταυρόπουλος 21(3), Πουρνάρας, Μπιτινής, Ντεροχονεσιάν 2, Μπάλλας 17.

Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ - ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ  66 - 70

Ο Α.Ο. Αγρινίου κόντραρε μέχρι τέλους τον Αίολο Αστακού, όμως ο Πανάρας με δύο τρίποντα στα τελευταία δευτερόλεπτα έδωσε τη νίκη στην ομάδα του Νίκου Βουρνά. Στο πρώτο ημίχρονο ο Αίολος προηγήθηκε με διαφορά 10 πόντων, με τον Α.Ο.Α. να ισοφαρίζει, αλλά τελικά να μένει 6 πόντους με τη συμπλήρωση 20 λεπτών. Στο δεύτερο ημίχρονο και πάλι η ομάδα του Αστακού πήρε διαφορά 10 πόντω, όμως ο Α.Ο.Α. και πάλι είχε τα αποθέματα και ισοφάρισε το παιχνίδι λίγο πριν το τέλος. Εκεί ο Πανάρας ήταν ο παίκτης που με δύο τρίποντα έδωσε προβάδισμα στον Αίολο, που κράτησε τη νίκη.
Κακλαμάνος, Λυμπάρης και Πανάρας οδήγησαν επιθετικά τους νικητές, ενώ για τον Α.Ο.Α. Γκόβας, Μήτσου, Τσιρώνης και Μακρής είχαν διψήφιο αριθμό πόντων.

Τα δεκάλεπτα: 12 - 17, 29 - 35, 47 - 55, 66 - 70.

Διαιτητές: Σταθόπουλος - Λεκατσάς.