20 Οκτ 2013

"Τρίποντη" νίκη για τον Αίολο Αστακού

Ευστοχώντας συνολικά σε 15 τρίποντα ο Αίολος Αστακού κέρδισε στο ΔΑΚ Αγρινίου την ΑΛΦΑ 93 με 78 - 63. Η ομάδα του Μιχάλη Θάνου πέτυχε τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμους αγώνες στο πρωτάθλημα δείχνοντας πως δικαίως συγκαταλέγεται στα φαβορί της κατηγορίας, ενώ η ΑΛΦΑ παρότι γνώρισε τη δεύτερη ήττα απέδειξε πως έχει καλή ομάδα και θα πετύχει το στόχο της.
Το παιχνίδι πήγαινε πόντο - πόντο στο πρώτο δεκάλεπτο με τον Αίολο να κλείνει την περίοδο προηγούμενος με ένα πόντο. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και κατάφεραν να πάρουν διαφορά 11 πόντων στο ημίχρονο. Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Αστακού διατήρησε τη διαφορά, που έφτασε στους 18 πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Ντίνου Καραπιπέρη προσπάθησε να αντιδράσει, έριξε τη διαφορά, όμως στο τέλος η διαφορά έφτασε στους 15 πόντους.
Από τους γηπεδούχους ο Τσάσσης πέτυχε 25 πόντους και ακολούθησαν οι Τσιαμάκης και Καραγιώργος με 13. Από τον Αίολο ο Πανάρας με 23 πόντους και 5 τρίποντα ήταν ο πρώτος σκόρερ, 15 πέτυχε ο Καλισώρας, 13 οι Σπανός και Σούρλας και ο Αγγελόπουλος έβαλε 10.

Τα δεκάλεπτα: 15 - 16, 12 - 22, 21 - 22, 15 - 18.

Διαιτητές: Ζέρβας, Σταθόπουλος.

ΑΛΦΑ 93 (Ντίνος Καραπιπέρης): Τσιαμάκης 13(1), Διαμάντης 6, Τάγκας 4, Ηλιού, Καραγιώργος 13(3), Μήλος 2, Τσιρόπουλος, Τσάσσης 25.

ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ (Μιχάλης Θάνος): Σπανός 13(4), Σταμόπουλος 4, Πανάρας 23(5), Σούρλας 13(3), Μπόγρης, Τσάνος 2, Καλισώρας 13(3), Αγγελόπουλος 10.