7 Οκτ 2022

Λύγισε στο τέλος

Ο Παναθηναϊκός έβαλε δύσκολα στην Ρεάλ για 40′ την ανάγκασε να κάνει 19 λάθη, αλλά λύγισε στα τελευταία λεπτά, γνωρίζοντας την ήττα με 71-68.

Πάλεψε, μόχθησε, αλλά δεν τα κατάφερε ο Παναθηναϊκός. Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς, κοίταξε την Ρεάλ Μαδρίτης στα μάτια, αλλά γνώρισε την ήττα με 71-68, αφήνοντας όμως υποσχέσεις για το μέλλον. Κορυφαίος για τους “πράσινους” ο Ντέρικ Γουίλιαμς με 13 πόντους. Στους 12 σταμάτησε ο Λι, 10 έβαλε ο Γκουντάιτις. Για τους νικητές 14 σημείωσε ο Έντι Ταβάρες.

O αγώνας

Με την άμυνα να αποτελεί βασικό χαρακτηριστικό ξεκίνησαν το παιχνίδι οι δύο ομάδες. Αμφότερες, από πολύ νωρίς, είχαν συμπληρώσει τα ομαδικά φάουλ, δείγμα του πάθους και της πίεσης που ασκούσαν. Με τρίποντο του Χεζόνια, η Ρεάλ προηγήθηκε με 13-9 στο 5′. Οι Ισπανοί, επιθυμούσαν να ανεβάσουν τον ρυθμό, γεγονός που τους έκανε να νιώσουν πιο άνετα στο παιχνίδι. Με βολές του Ταβάρες και 5 διαδοχικούς πόντους του Χεζόνια, η διαφορά ανέβηκε στους 8, 21-13 στο 8′. Το “τριφύλλι” αντέδρασε άμεσα και με ένα 6-0 μείωσε στο καλάθι, 21-19. Το δεκάλεπτο βρήκε τους Μαδριλένους μπροστά στο σκορ με 1, 23-22.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο πιο δυνατά και προηγήθηκε με 3 πόντους, αλλά οι Μαδριλένοι χτύπησαν σε όλα τα μις ματς και με τον Ντεκ να βάζει 4 πόντους και ο Πουαριέ 2, πήραν εκ νέου το προβάδισμα (είχε αλλάξει 10 φορές χέρια) 29-26 στο 14′. Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς, παίρνοντας ώθηση από τον κόσμο, βελτίωσε την άμυνα του και με διαδοχικά τρίποντα (1 του Πονίτκα και 1 του Γουίλιαμς) πήρε ξανά τα ηνία, 34-32, 3 λεπτά για το τέλος του ημιχρόνου. Το ντέρμπι συνεχίστηκε και με κάρφωμα του Ταβάρες η ομάδα του Τσους Ματέο πήγε στα αποδυτήρια με βραχεία κεφαλή, 38-37.

H σκληράδα των δύο ομάδων στην άμυνα ήταν εμφανής και στο τρίτο δεκάλεπτο, αφού μετά τη συμπλήρωση τεσσάρων λεπτών είχαν σημειωθεί 8 πόντοι εκατέρωθεν. Οι “πράσινοι” με τρίποντο του Μάριους Γκριγκόνις, προηγήθηκαν εκ νέου με 46-45, 3.33′ για το τέλος του δεκαλέπτου. Οι Ισπανοί, με τρίποντο του Κοζέρ και χουκ του Ταβάρες προσπέρασαν με 2, 50-48 με το παιχνίδι να είναι μεγάλο ντέρμπι και τις δύο ομάδες να εναλλάσσουν διαρκώς το προβάδισμα. Στο 30′ η Ρεάλ ήταν μπροστά με 54-51.

Ο Φαμπιάν Κοζέρ είχε μπει για τα καλά στην εξίσωση. Με τρίποντο, έδωσε στην Ρεάλ προβάδισμα τεσσάρων πόντων, 59-55 στο 33′. Οι Ισπανοί πατούσαν καλύτερα στο παρκέ και με διαδοχικούς πόντους ανέβασαν κι άλλο την διαφορά τους, στους 7. Το “τριφύλλι” ωστόσο, δεν τα παρατούσε. Με γκολ φάουλ του Γκουντάιτις και δύο τρίποντα του Λι, πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ με 63-62 στο 36′. Από εκείνο το σημείο και μετά, το σκορ άλλαζε διαρκώς χέρια. Ο Μούσα, έγινε παράγοντας του παιχνιδιού και με διαδοχικούς πόντους έβαλε την Ρεάλ μπροστά στο σκορ με 68-65 και ένα τρίποντο του Γιουλ ουσιαστικά τελείωσε το ματς στα 46,5”. Τελικά, η ομάδα του Τσους Ματέο επικράτησε με 71-68.

Ο MVP

Κορυφαίος του παιχνιδιού ήταν ο Έντι Ταβάρες. Ο σέντερ της Ρεάλ Μαδρίτης σημείωσε 14 πόντους (6/6 δίποντα, 2/3 βολές), μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκανε 1 κλέψιμο και 2 λάθη συγκεντρώνοντας 22 στο σύστημα αξιολόγησης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-23, 37-38, 51-54, 68-71

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντέγιαν Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης, Λι 12 (3/9 τρίποντα, 3 ασίστ), Παπαγιάννης 6 (3/9 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 5 (1/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 0/1 βολή, 6 ριμπάουντ, 3 λάθη), Γουίλιαμς 15 (2/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/10 βολές, 4 ριμπάουντ), Άντριους 8 (1), Γ. Καλαϊτζάκης 2 (5 κλεψίματα), Πονίτκα 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκριγκόνις 5 (1/5 δίποντα, 1/9 τρίποντα), Γκουντάιτις 10 (5/8 δίποντα, 3 ριμπάουντ).

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Τσους Ματέο): Κοζέρ 8 (2), Χεζόνια 8 (2), Σέρχιο 2, Ντεκ 9 (13 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 6 λάθη), Πουαριέ 3 (5 ριμπάουντ), Κορνελί 2 (4 ριμπάουντ), Ταβάρες 14 (6/6 δίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), Γιούλ 6 (2 τρίποντα, 5 ασίστ, 4 λάθη), Γιαμπουσέλε 6 (3/11 σουτ, 5 ριμπάουντ), Μούσα 13 (4/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη).