28 Ιουν 2018

Προκρίσεις και ελπιδοφόρες εμφανίσεις στην πρώτη ημέρα των Μεσογειακών

Ο Μάρκος Γκούρλιας ήταν από τα πρόσωπα της ελληνικής αποστολής, στην πρώτη ημέρα των Μεσογειακών Αγώνων στην Ταραγόνα της Ισπανίας.
Ο πρωταθλητής μας μπορεί να μην ανέβηκε στο βάθρο των νικητών στα 5.000 μ., όμως, με 13.59.59 τερμάτισε έβδομος και σημείωσε μία από τις γρηγορότερες κούρσες της τελευταίας 12ατίας στην απόσταση, στη χώρα μας, ενώ έγινε ο πρώτος Έλληνας που κατεβαίνει το φράγμα των 14.00.00 τα τελευταία δέκα χρόνια. Ο αθλητής είχε δείξει από την αρχή της σεζόν πως είναι σε καλή κατάσταση και σε θέση να κυνηγήσει χρόνους, που θα του επιτρέπουν να βλέπει με αισιοδοξία το μέλλον.

Ο 22χρονος άφησε στην ιστορία το 14.35.53, που είχε από την περσινή σεζόν. Στην ίδια απόσταση συμμετείχε και ο Γιώργος Τάσσης, ο οποίος κατέλαβε την 14η θέση με 14.38.33, επίδοση καλύτερη από το 14.48.84, που σημείωσε πριν ένα χρόνο στην Πάτρα. Νικητής στα 5.000 μ. ήταν ο Μαροκινός Γιουνές Εσαλχί με 13.56.12, ακολούθησε ο επίσης Μαροκινός Σουφιγιάν Μπουγκαντάρ με 13.56.28 και στην τρίτη ο Ιταλός Κρίπα με 13.56.53.
Η παρουσία της Ιβάνα Σπάνοβιτς στον αγωνιστικό χώρο ήταν από μόνη της αρκετή για να ανεβάσει, όχι μόνο το επίπεδο στον σημερινό τελικού του μήκους, αλλά συνολικά των φετινών Μεσογειακών Αγώνων. Η αθλήτρια από τη Σερβία ήταν για μία ακόμη φορά εντυπωσιακή, αφού "προσγειώθηκε" στα 7,04 μ. (2,2) και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο μήκος, ενώ με κανονικές συνθήκες πέτυχε 6,99 μ., που είναι η κορυφαία επίδοση στον κόσμο. Στο ίδιο αγώνισμα υπήρχε ελληνική συμμετοχή με την Λίλη Αλεξούλη, η οποία κατέλαβε την όγδοη θέση με 6,39 μ. (1,7).  Η Αλεξούλη είχε ακόμη έγκυρα άλματα στα 6,08 μ., 6,30 μ. και 6,17 μέτρα.

Το επίπεδο του αγώνα ήταν αρκετά καλό με την  Ισπανίδα Τζούλιετ Ιτούα να πετυχαίνει στο τελευταίο της άλμα 6,83 μ. (2,6) και να κατακτά στο ασημένιο μετάλλιο και τη συμπατριώτισσα της Φατιμά Ντιάμ να ακολουθεί 6,68 μέτρα. Η  Κύπρια Νεκταρία Παναγή στο έκτο και τελευταίο της άλμα "προσγειώθηκε" στα 6,61 μ.(0,8) και "κλείδωσε" τέταρτη θέση, την οποία και διατηρούσε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα.
Στον τελικό των 100 μ. εμπ. προκρίθηκε η Ελισάβετ Πεσιρίδου, που άργησε να φύγει στα πρώτα εμπόδια και ανέβασε ρυθμό μετά το δεύτερο μισό της κούρσας. Η έμπειρη αθλήτρια ήταν νικήτρια στη σειρά της με 13.41 και πέρασε με την τρίτη επίδοση στο τελικό του Σαββάτου εκεί όπου θα διεκδικήσει ακόμη και το χρυσό μετάλλιο.
Καλό αγώνα πραγματοποίησε ο Τάσος Λατιφλάρι στον τελικό της σφαιροβολίας. Ο αθλητής μπορεί να έμεινε στην ένατη θέση, ωστόσο κινήθηκε στις φετινές του επιδόσεις και αρκετά κοντά στο ατομικό του ρεκόρ, με καλύτερη βολή στα 18,84 μέτρα. Ο Λατιφλάρι ταξίδεψε στην Ισπανία με 19,20 μ., επίδοση που αν κατάφερνε να προσεγγίσει θα του έδινε την όγδοη θέση. Το επίπεδο του αγώνα ήταν αρκετά καλό με τον Στιπ Ζούνιτς (Κροατία) να επικρατεί με 20,21 μ.  και τους Αλιτς (Βοσνία και Ερζεγοβίνη) και Μπιαντσέτι (Ιταλία) να ακολουθούν με 19,86 μ. και 19,71 μ., αντίστοιχα.
Χαλαρή κούρσα έκανε η Ραφαέλα Σπανουδάκη, που δίχως να πιεστεί τερμάτισε πρώτη στη σειρά της στα 100 μ. με 11.56 και πήρε την πρόκριση για τον αυριανό τελικό. Η αθλήτρια πέρασε με το δεύτερο χρόνο, αφού γρηγορότερη ήταν η νικήτρια της δεύτερης σειράς, Ορλάν Ομπιζά με 11.43. Στον τελικό των 100 μ. προκρίθηκε και ο Γιάννης Νυφαντόπουλος, που ήταν τρίτος στη σειρά του με 10.64. Ο αθλητής μας έμεινε αρκετά πίσω στη σεζόν λόγω τραυματισμού, ωστόσο κατάφερε στην Ταραγόνα να πετύχει το στόχο του, που ήταν η πρόκριση στον τελικό. Στην ίδια απόσταση ο Μάκης Στεργιούλης τερμάτισε σε 10.89 και ολοκλήρωσε την παρουσία του στο αγώνισμα. Ο Νίκος Γκότσης εκπροσώπησε τη χώρα μας στα 3.000 μ. στιπλ, ο οποίος ήταν 13ος με 9.14.90.

Η Γαλλίδα Σίνθια Ανάις επέλεξε να δώσει γρήγορο ρυθμό στην πρώτη ημιτελική σειρά των 800 μ., γεγονός που ευνόησε τελικά την Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου.
Η αθλήτρια μας ήταν τρίτη στη σειρά της με 2.04.99, επίδοση που αποτελεί ρεκόρ της στη θερινή σεζόν και της έδωσε την πρόκριση για τον τελικό του Σαββάτου, ενώ η Γαλλίδα νικήτρια με 2.02.72. Η Γιαννοπούλου, η οποία προκρίθηκε με την έβδομη επίδοση,  έδειξε πως μπορεί να βελτιώσει το ρεκόρ της το οποίο είναι 2.03.91 από το 2016.
Με δύο Ελληνίδες αθλήτριες θα γίνει την Κυριακή ο τελικός των 400 μ. εμπ., αφού εκεί θα είναι για να συμμετάσχουν οι Έφη Θεοδώρου και Ελπίδα Τόκα. Η Θεοδώρου ήταν τέταρτη στη σειρά της με 59.66, ενώ στην πρώτη ημιτελική σειρά η Τόκα είχε τερματίσει στην ίδια θέση με 59.69. Οι δύο αθλήτριες κινήθηκαν κοντά στα φετινά τους ρεκόρ και πέτυχαν τον πρώτο τους στόχο στη διοργάνωση.
Στην 7η θέση της δεύτερης ημιτελικής σειράς των 400 μ. εμπ. τερμάτισε ο Κώστας Νάκος με 51.65, ενώ ανοδική πορεία είχε η Κατερίνα Βαμβουκάκη, που έκανε καλό αγώνα και με 60,62 μ. κατέλαβε την όγδοη θέση στον τελικό της σφυροβολίας.