19 Νοε 2017

Κορυφή για Τρικούπη

Ο Χαρίλαος Τρικούπης κέρδισε με 66 - 61 το Ανατόλια στο κλειστό του ΔΑΚ Μεσολογγίου και εκμεταλλευόμενος την ήττα των Ικάρων Σερρών στα Φάρσαλα έμεινε μόνος στην κορυφή της βαθμολογίας του 2ου Ομίλου της Β΄ Εθνικής Κατηγορίας έχοντας 13 βαθμούς σε 7 αναμετρήσεις. Η ομάδα του Γιάννη Δημητριάδη κατάφερε να διατηρεί μικρές διαφορές στο σημερινό παιχνίδι και έφτασε τελικά στην επικράτηση.
Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 24 - 16 στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι παίκτες του Ανατόλια αντέδρασαν στο δεύτερο δεκάλεπτο και μείωσαν στους τέσσερις πόντους στο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Τρικούπης διατηρούσε το μικρό προβάδισμα και πήρε την πολύτιμη νίκη που τον έφερε μόνο στην κορυφή της βαθμολογίας.
Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Μιχάλης Πολίτης με 17 πόντους και ακολούθησε ο Νάσος Περρωτής με 14. Για το Ανατόλια πρώτος σκόρερ ήταν ο Καραποστόλου με 15 πόντους, ο Βλάχος σημείωσε 13 και ο Συμεωνίδης 11.

Δεκάλεπτα: 24 - 16, 38 - 34, 55 - 52, 66 - 61.

Διαιτητές: Κυριακόπουλος - Κοτσίρης.

Γ.Σ. ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Ιωάννης Δημητριάδης): Γυφτάκης 5(1), Βουρνάς 2, Λειβαδάς, Ντόβας 1, Ξηρός 2, Μουράτογλου 9(1), Σταυρόπουλος 8, Περρωτής 14, Καραγκιολίδης 4, Αδαμόπουλος 4, Πολίτης 17(2).

Σ.Α.Α.Κ. ΑΝΑΤΟΛΙΑ (Πέτρος Γκαϊτατζής): Πρωτούλης 7(1), Βλάχος 13(3), Λεμονάκης, Γαλανίδης 8(1), Ζαφειρούδης, Συμεωνίδης 11, Σταματόγιαννης 2, Ζώτος 5(1), Βεργίνης, Καραποστόλου 15(2).