25 Νοε 2017

Παραμένει στην κορυφή η Φλόγα...2-0 τον Αράκυνθο

Νίκησε και τον Αράκυνθο Ματαράγκας με σκόρ 2-0 και συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος της Α’ ΕΠΣΝΑ η Φλόγα Παλαιομάνινας.
Οι γηπεδούχοι δεν ήταν καλοί στο πρώτο μισό του πρώτου ημιχρόνου στην συνέχεια όμως ανέβασαν την αποδοσή τους, έχασαν μια καλή ευκαιρία στο 25ο λεπτό με τον Σπυριλιώτη να μην καταφέρνει να νικήσει απο κοντά τον Καραδήμα, και κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια με την λήξη του πρώτου ημιχρονου με 1-0, χάρη στο γκόλ του Βασιλογιάννη στο 41ο λεπτό.
Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι πήραν διαφορά δύο γκόλ στο σκόρ, καθώς στο 58′ ο Κουσκούνης με κεφαλιά απο πλάγια έστειλε την μπάλα στην εστία του Καραδήμα και εκεί ο προωθημένος Γκουτσέλης με νέα κεφαλιά απο κοντά την έστειλε στα δίχτυα για το 2-0.
Οι φιλοξενούμενοι στη συνέχεια πήραν μέτρα στο γήπεδο για να πετύχουν το γκόλ που θα τους έβαζε και πάλι στο παιχνίδι αλλά στάθηκαν άτυχοι καθώς είδαν στο 73′ την μπάλα στο σούτ του Κουζέλη να αποκρούεται απο το δοκάρι του Μπαλάφα. Απο την πλευρά τους οι ποδοσφαιριστές της Φλόγας βρήκαν περισσότερους χώρους και με αντεπιθέσεις δημιούργησαν τις προυποθέσεις για να πετύχουν και τρίτο γκόλ, χωρίς ωστόσο να το καταφέρουν και το 2-0 παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Διαιτητή Καραβασίλη.

Ροή του μάτς:

25′ Γύρισμα του Βασιλογιάννη στην περιοχή εκεί ο Σπυριλιώτης κάνει το πλασέ απο κοντά και αποκρούει ο Καραδήμας
27′ Αντεπίθεση απο αριστερά με τον Β.Νούλα να βγάζει την σέντρα η μπάλα πάει στην απέναντι πλευρά στον Κουσκούνη που πιάνει το σούτ με την μπάλα να φεύγει πάνω απο τα δοκάρια άουτ
28′ Σούτ του Μπανάκα απο το ύψος της περιοχής άουτ
33′ Εκτέλεση φάουλ απο τον Σ.Νούλα μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ο Καραδήμας
35′ Αντεπίθεση απο δεξιά με τον Κουζέλη που πιάνει το σούτ και μπλοκάρει ο Μπαλάφας
41′ Γκολ: Κάθετη  του Σ. Νούλα στον Βασιλογιάννη που βγαίνει στην πλάτη της άμυνας και με ψύχραιμο πλασέ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0
43′ Σούτ του Βασιλογιάννη αποκρούει δύσκολα ο Καραδήμας
54′ Εκτέλεση φάουλ του Ευαγγελόπουλου απο αριστερά, κεφαλιά του Χ.Μπούκαρη η μπάλα άουτ
58′ Γκολ: Κεφαλιά πάσα του Κουσκούνη προς την εστία, νέα κεφαλιά απο κοντά του Γκουτσέλη και η μπάλα καταλήγει στα δίχτυα για το 2-0
69′ Ο Ευαγγελόπουλος απο αριστερά πιάνει το συρτό σούτ και διώχνει δύσκολα ο Μπαλάφας
73΄ Συρτό σούτ του Κουζέλη η μπάλα καταλήγει στη ρίζα του δεξιού δοκαριού του Μπαλάφα, και πάει στην αντίθετη πλευρά στον Παπαδόπουλο που αποτυγχάνει να πλασάρει
77′ Ο Βασιλογιάννης φεύγει στην αντεπίθεση απο δεξιά, μπαίνει στην περιοχή και σουτάρει με τον Καραδήμα να διώχνει με τα πόδια
84′ Σέντρα απο αριστερά του Μπρέσιακα, ο Σπυριλιώτης πλασάρει απο κοντά και η μπάλα φεύγει άουτ.

Φλόγα Παλαιομάνινας (Γιώργος Γιάκος): Μπαλάφας, Γκουτσέλης, Β.Νούλας, Παναγιωτόπουλος, Σαλμάς, Προβίδας(46′ Π, Νταλαπέρας), Μπρέσιακας, Κουσκούνης(72′ Τσοπανάς), Σπυριλιώτης, Σ.Νούλας(85′ Ψηφής), Βασιλογιάννης(85′ Στριμμένος)
Αράκυνθος Ματαράγκας (Σπύρος Μπούρδος): Καραδήμας, Τ. Μπούκαρης Π, Ευαγγελόπουλος, Σιβρήκας, Χ.Μπούκαρης, Χαραλάμπους, Κουζέλης, Ζαπαντιώτης (72′ Βδουκάκης), Παπαδόπουλος, Μπανάκας Ν.Κ, Ευθυμίου(89′ Ιορδανίδης)