7 Οκτ 2017

Τρίποντο με ανατροπή για ΠΑΟ Αγρινίου...2-1 τους Ατλαντες

Ο ΠΑΟ Αγρινίου κατάφερε να κάνει την ανατροπή στα τελευταία λεπτά του αγώνα και να πάρει την νίκη απέναντι στους Άτλαντες Αγρινίου, με γκόλ των Χ.Χ Γκουρνέλου στο 88′ και του Πριτσούλη στο 91′. Οι φιλοξενούμενοι είχαν προηγηθεί στο 42΄με τον Κορέτση
Μέτριο το πρώτο ημίχρονο με τους γηπεδούχους να προσέχουν κυρίως τα νώτα τους και να προσπαθούν να απειλήσουν κυρίως με στημένες μπάλες, και τους φιλοξενούμενους να μην βρίσκουν τους χώρους που χρειάζονταν για να απειλήσουν με την ταχύτητά τους,. Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν στο σκόρ λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου όταν σε σέντρα του Θώδη απο δεξιά, ο Κορέτσης στο δεύτερο δοκάρι ψηλότερα απο όλους πιάνει την κεφαλιά στέλνοντας την ομάδα του στην ανάπαυλα να προηγείται στο σκόρ.
Στο δεύτερο ημίχρονο τα πάντα άλλαξαν. Αρχικά οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για μια φάση στο 47΄που ο Ζαρλακούτης βρίσκεται στο έδαφος απο μαρκάρισα απο πίσω του Μουστάκα μέσα στην μικρή περιοχή και πλάγια χωρίς όμως ο διατητής Κέκελος να καταλογίσει παράβαση. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πίεσαν για την ισοφάριση, άφησαν χώρους, και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να γίνει ένα καλό και ανοιχτό μάτς, και να δημιουργούνται αρκετές καλές φάσεις και απο τις δύο πλευρές. Η ισοφάριση για τους γηπεδούχους ήρθε στο 88΄με δυνατό σούτ του Χ.Χ Γκουρνέλου, και η πλήρης ανατροπή με σούτ του Πριτσούλη στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων
 .
Διαιτητές: Κέκελος, Κορδολαίμης, Μπακάκη
 .
Ροή του μάτς:
4′ O Θώδης μέσα στην περιοχή και δεξιά πιάνει το σούτ με την μπάλα να περνάει δίπλα απο το κάθετο δοκάρι άουτ9′ Ο Κ Πεσλής πιάνει δυνατό σούτ λίγο έξω απο την περιοχή και διώχνει δύσκολα σε κόρνερ ο Σαμαράς
20΄Σούτ του Μπουλιέρη μπλοκάρει ο Μορβάν
23′ Ψηλοκρεμαστό σούτ απο δεξιά του Τσιτσιβού ο Μορβάν βρίσκει λίγο την μπάλα με την άκρη των δακτύλων και την πετάει κόρνερ
26′ Ο Λ Πεσλής κερδίζει τις κόντρες και φτάνοντας έξω απο την περιοχή πιάνει συρτό σούτ με την μπάλα να περνάει δίπλα απο το κάθετο δοκάρι του Σαμαρά άουτ
29′ Ο Χ.Σ Γκουρνέλος πιάνει ψηλοκρεμαστό σούτ η μπάλα κατευθύνεται στο δεξί «γάμα» του Μορβάν που με εντυπωσιακή προσπάθεια την πετάει κόρνερ
42′ ΓΚΟΛ: Σέντρα απο δεξιά του Θώδη στο δεύτερο δοκάρι εκεί ο Κορέτσης ψηλότερα απο όλους πιάνει την κεφαλιά και η μπάλα καταλήγει στα δίχτυα για το 0-1
47′ Ο Ζαρλακούτης κλέβει την μπάλα, μπαίνει στην περιοχή απο πλάγια και βρίσκεται στο έδαφος απο μαρκάρισμα του Μουστάκα με τον Διατητή να δείχνει συνέχεια στο παιχνίδι μέσα σε διαμαρτυρίες των φιλοξενουμένων για παράβαση
54΄Ο Τσιτσιβός βρίσκεται στην περιοχή πλάγια δεξιά αμαρκάριστος και πιάνει το σούτ με την μπάλα να φεύγει άουτ
55′ Ο Τσιτσιβός και πάλι βρίσκεται μόνος απέναντι στον Μορβάν και τον πλασάρει, με τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμένων να αποκρούει με το πόδι σε κόρνερ
57΄Κόρνερ του Θώδη απο δεξιά η μπάλα φτάνει στο δεύτερο δοκάρι στον Ζαρλακούτη που πλασάρει άουτ
61΄Η μπάλα απο πλάγιο του Γρηγορόπουλου και κόντρες φτάνει στον Κορέτση που πλασάρει απο κοντά και μπλοκάρει ο Σαμαράς
62′ Αντεπίθεση απο δεξιά με τον Θώδη που βγάζει συρτή σέντρα και ο Κορέτσης που ακολουθούσε την φάση αποτυγχάνει να πλασάρει απο κοντά τον Σαμαρά
65′ Ο Πριτσούλης απο δεξιά σπάει την μπάλα στον Μακρή που μόνος με τον Μορβάνη πιάνει το σούτ απελπιστικά άουτ
71′ Συρτό διαγώνιο σούτ του Θώδη η μπάλα φεύγει άουτ
73′ Μακρυνό καλό σούτ του Χ.Χ Γκουρνέλου ο Μορβάν διώχνει δύσκολα σε κόρνερ
74′ Δυνατό σούτ του Αυγέρη η μπάλα φεύγει άουτ
75΄Ο Λ. Πεσλής βρίσκει με κάθετη βρίσκει τον Θώδη, αυτός γυρίζει την μπάλα στον Ζαρλακούτη που πιάνει δυνατό σούτ και διώχνει ο Σαμαράς.
83′ Σούτ απο αριστερά του Κορέτση μπλοκάρει ο Σαμαράς
88′ ΓΚΟΛ: Προσπάθεια απο δεξιά του Δ. Παπαθανάση που κερδίζει τις κόντρες και σπάει την μπάλα στον Μακρή, αυτός πιάνει το σούτ η μπάλα κοντράρει σε σώματα και φτάνει στον Χ.Χ Γκουρνέλο στο ύψος της περιοχής και με νέο σούτ την στέλνει τα δίχτυα του Μορβάν
91′ ΓΚΟΛ: Ο Πριτσούλης απο το ύψος της περιοχής και αριστερά πιάνει το σούτ και η μπάλα καταλήγει στα δίχτυα του Μορβάν
93′ Εκτέλεση φάουλ του Άκυρου λίγο έξω απο την περιοχή, η μπάλα βρίσκει σε αμυνόμενους και αλλάζει πορεία αλλά δεν αιφνιδιάζει τον Σαμαρά που μπλοκάρει
 .

ΠΑΟ Αγρινίου (Βασίλης Βασιλόπουλος): Σαμαράς, Καράτσαλος (64′ Μακρής), Μουστάκας, Αυγέρης, Πάτσης (46΄ Παπαθανάσης Θ), Στεφανίδης, Χ.Σ.Γκουρνέλος, Χ.Χ. Γκουρνέλος, Τσιτσιβός (60΄Πριτσούλης), Μπουλιέρης, Κρανιάς (64΄Δ. Παπαθανάσης)
Άντλαντες Αγρινίου (Ανδρέας Ασημάκης): Μορβάν, Μακρής, Γρηγορόπουλος, Κύριος, Άκυρος, Θώδης(89΄Καρδαράς), Κερασιώτης, Ζαρλακούτης (85΄Τσαμπάζης), Κορέτσης, Κ. Πεσλής (58′ Αντωνόπουλος), Λ. Πεσλής.