23 Οκτ 2017

Καθάρισε νωρίς η ΑΕΚ Αγίου Κωνσταντίνου... 2 - 0 τις Ελπίδες

Πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση και δημιουργώντας πολλές ευκαιρίες η ΑΕΚ Αγίου Κωνσταντίνου κέρδισε με 2 - 0 τις Ελπίδες Αγρινίου. Έτσι η ομάδα του Αποστόλη Μπαλτούμα έφτασε τους 9 βαθμούς και βρίσκεται έναν πίσω από τους πρωτοπόρους Α.Ο. Ρηγανά και Α.Ε. Αγίου Δημητρίου, ενώ οι Ελπίδες παρέμειναν στην τελευταία θέση χωρίς βαθμό.
Οι "πρόσφυγες" μπήκαν από την αρχή δυνατά στο παιχνίδι, έχασαν ευκαιρίες και προηγήθηκαν με πλασέ του Ντόνι στο 12ο λεπτό. Η συνέχεια ήταν ανάλογη με χαμένες ευκαιρίες και με ένα δεύτερο γκολ με εκτέλεση πέναλτι του Τσιαμπούλα στο 24ο λεπτό. Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου η ΑΕΚ δεν έριξε στροφές και δημιούργησε κι άλλες φάσεις, όμως άλλοτε η αστοχία και άλλοτε οι σωτήριες επεμβάσεις του Καλατζή δεν της επέτρεψαν να πετύχει άλλο τέρμα. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι με τον Αντωνόπουλο, ενώ ο Καλατζής έκανε ξανά εξαιρετικές επεμβάσεις με το 2 - 0 να παραμένει μέχρι το τέλος του αγώνα.

Σουτ του Κατσιώρη έφυγε άουτ.
Φάουλ του Καρδαρά ο Αντωνόπουλος κάνει σέντρα σουτ και από κοντά ο Κολοβάκης δεν πρόλαβε να μπει στην πορεία της μπάλας που κατέληξε άουτ.
11΄ Πλάγιο του Κώστα Νικολόπουλου μέσα στην περιοχή ο Αντωνόπουλος έκανε την κεφαλιά με τον Παληγεώργο να διώχνει πάνω στη γραμμή.
12΄ Γκολ. Βολέ του Μπαλάσκα ο Ντόνι προλαβαίνει και "τσιμπάει" τη μπάλα πριν την έξοδο του Καλατζή και κάνει το 1 - 0.
16΄ Σουτ του Κατσιώρη απέκρουσε ο Μπαλάσκας.
18΄ Πάσα του Ντόνι στο Γιάννη Νικολόπουλο που κάνει το σουτ και διώχνει πριν τη γραμμή σε κόρνερ ο Σαλαούνης.
19΄ Κόρνερ του Κώστα Νικολόπουλου κεφαλιά του Αντωνόπουλου πριν τη γραμμή ο Κολύδας έδιωξε σε κόρνερ.
19΄ Κόρνερ του Κώστα Νικολόπουλου κεφαλιά του Αντωνόπουλου άουτ.
22΄ Πλάγιο του Κώστα Νικολόπουλου ο Αντωνόπουλος με κεφαλιά "στρώνει" στον Τσιαμπούλα που σουτάρει ελάχιστα άουτ.
23΄ Σέντρα του Αντωνόπουλου ο Τσιαμπούλας προσπαθεί να περάσει τον Καλατζή που τον ανατρέπει και υποδεικνύεται πέναλτι.
24΄ Γκολ. Ο Τσιαμπούλας ευστοχεί στην εκτέλεση του πέναλτι και κάνει το 2 - 0.
26΄ Πλάγιο του Κώστα Νικολόπουλου ο Αντωνόπουλος κοντρολάρει και κάνει το γυριστό σουτ με τη μπάλα να φεύγει πάνω από το δοκάρι.
29΄ Πάσα του Ντόνι στον Αντωνόπουλο που σουτάρει και διώχνει σε κόρνερ ο Καλατζής.
30΄ Σουτ του Γιάννη Νικολόπουλου από πλάγια αριστερά η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια άουτ.
33΄ Πάσα του Κώστα Νικολόπουλου στο Γιάννη Νικολόπουλο που σε τετ α τετ με τον Καλατζή σουτάρει και διώχνει εντυπωσιακά ο τερματοφύλακας των Ελπίδων.
36΄ Μακρινό σουτ του Αντωνόπουλου έδιωξε εντυπωσιακά στο αριστερό "Γ" ο Καλατζής.
42΄ Πλάγιο του Κώστα Νικολόπουλου ο Κολοβάκης από κοντά πιεζόμενος πιάνει την κεφαλιά με τη μπάλα να περνάει πάνω από το δοκάρι.
43΄ Γέμισμα του Αντωνόπουλου κοντινή προβολή του Γιάννη Νικολόπουλου η μπάλα περνάει ελάχιστα άουτ.
48΄ Φάουλ του Κατσιώρη η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ.
49΄ Κόρνερ του Ντόνι ο Κολύδας κάνει κεφαλιά προς τα πίσω με τη μπάλα να περνάει ελάχιστα πάνω από το δοκάρι σε νέο κόρνερ.
49΄ Ο Ντόνι από κοντά κάνει το πλασέ με τον Καλατζή να διώχνει.
53΄ Γέμισμα του Ντόνι κεφαλιά του Αντωνόπουλου η μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Καλατζή.
63΄ Κόρνερ του Μακρή ο Καλατζής διώχνει και η μπάλα φτάνει στον Αντωνόπουλο που σούταρε από κοντά και κόντραραν οι αμυντικοί.
68΄ Σουτ του Σαπλαούρα η μπάλα κόντραρε και πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι σε κόρνερ.
81΄ Πάσα του Αντωνόπουλου στο Σαπλαούρα που σούταρε και έδιωξε με τα πόδια ο Καλατζής.
86΄ Φάουλ του Μακρή έδιωξε στο δεξί "Γ" ο Καλατζής.

ΑΕΚ ΑΓΙΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ (Αποστόλης Μπαλτούμας): Μπαλάσκας, Καρδαράς, Κολοβάκης, Χολιασμένος, Παπαϊωάννου (78΄ Σωτηριάδης), Μαντόγλου, Νικολόπουλος Ι. (46΄ Μακρής), Αντωνόπουλος, Ντόνι (69΄ Πελέκης), Τσιαμπούλας, Νικολόπουλος Κ. (61΄ Σαπλαούρας).

ΕΛΠΙΔΕΣ ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Χρυσόστομος Τεγούσης): Καλατζής, Παληγεώργος (46΄ Βάτσικας), Σαλαούνης, Τσακανίκας, Γκοργκόλης Δ. (64΄ Γκοργκόλης Β.), Κολύδας, Νταρίλας, Γαλαζούλας (35΄ Παπασάββας), Στεργίου (68΄ Ασημάκης), Τσούφης, Κατσιώρης.