16 Σεπ 2017

Ήττα - αποκλεισμός στο Κύπελλο για το Vivechrom Α.Ο. Αγρινίου

Για τη 2η αγωνιστική της Α΄ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος ο Vivechrom Α.Ο. Αγρινίου ηττήθηκε από τον Εθνικό στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου και αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης.
Η ομάδα του Χρήστου Μυριούνη μπήκε καλά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 8 - 2 και 10 - 5, όμως ο Εθνικός βρήκε λύσεις στην επίθεση και προηγήθηκε στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 18 - 12. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι με καλή άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση προηγήθηκαν, έφτασαν τη διαφορά στο +5 και έκλεισαν το ημίχρονο με το υπέρ τους 31 - 29.
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Εθνικού πήραν προβάδισμα στο σκορ και προηγήθηκαν με 9 στο 30ο λεπτό. Ο Α.Ο.Α. πλησίασε στους 3 πόντους στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, είχε ευκαιρία να μειώσει περισσότερο, όμως στη συνέχεια ο Εθνικός ανέβασε στροφές, εκμεταλλευόμενος την αποβολή του Τάσσου με 5 φάουλ και το ότι ο Κασαμπαλής έπαιζε με ενοχλήσεις στον ώμο και έφτασε στη νίκη με 70 - 55.
Πρώτος σκόρερ του Α.Ο.Α. ήταν ο Μπάμπης Μουρατίδης με 16 πόντους και ακολούθησαν ο Κώστας Σταύρου με 12 και ο Γιώργος Μπερερής με 10. Πρώτος σκόρερ του Εθνικού ήταν ο Νίκος Τσούτσος με 19 πόντους και ακολούθησαν οι Οικονομόπουλος και Μαχαίρας που σημείωσαν από 13.

Δεκάλεπτα: 12 - 18, 31 - 29, 41 - 50, 55 - 70.

Διαιτητές: Δημόπουλος - Κωνσταντινίδου.

VIVECHROM Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Χρήστος Μυριούνης): Τασόπουλος 2, Μπερερής 10, Στάνκοβιτς, Μουρατίδης 16(2), Γκρέκας, Σταμούλης, Τάσσος 2, Κασαμπαλής 9, Μήτσου 2, Σταύρου 12, Ρέντζιος, Κυριλής 2.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ (Βαγγέλης Βλάχος): Καρακωσταντάκης 2, Μάρτζος 9(3), Σκιαθίτης, Τσούτσος 19(4), Λάανε 9(3), Μαραγκίδης 1, Οικονομόπουλος 13, Μαχαίρας 13, Περσίδης 4, Σκλήβας, Φίλα.