25 Ιουλ 2017

Στα ημιτελικά η Εθνική ομάδα ανδρών στους Ολυμπιακούς αγώνες Κωφών

Στα ημιτελικά των Ολυμπιακών αγώνων Κωφών που διεξάγονται στη Σαμψούντα πέρασε η Εθνική Ελλάδος Ανδρών.
Σπουδαία εμφάνιση έκανε και η Εθνική Κωφών Ανδρών, που επικράτησε (71-61) της Ρωσίας μία μέρα μετά τη βαριά ήττα από τους Λιθουανούς. Ο Ραφαήλ Πεταλάς που ξεκουράστηκε στο προηγούμενο παιχνίδι έκανε τη διαφορά με 21 πόντους και 4 ριμπάουντ στα 35 λεπτά που αγωνίστηκε, ενώ σημαντικές βοήθειες έδωσαν και οι Παγκράτης, Στρέκλας, Τασιούλης. Το... γκάζι που πάτησε το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στο δεύτερο δεκάλεπτο έχτισε μια μικρή διαφορά, που ήταν αρκετή για να τη διαχειριστούν οι διεθνείς μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης.
Επόμενος αντίπαλος η Λιθουανία, το μεσημέρι της Πέμπτης (27/7, 16:00) με φόντο το εισιτήριο για τον τελικό. Η Εθνική Ελλάδας ηττήθηκε χθες (73-40) από τη συγκεκριμένη ομάδα, όμως δεν είχε τον κορυφαίο της παίκτη (Πεταλά) και ουσιαστικά δεν ασχολήθηκε με τη διαφορά. Το μεθαυριανό ματς θα είναι διαφορετικό.
Τα δεκάλεπτα: 15-13, 40-31, 57-48, 71-61
ΕΛΛΑΔΑ: Κοσκινάς, Ειρινάκης, Στρέκλας 11, Τασιούλης 12 (3), Τετόρος, Γρίλης 5 (1), Απτόσογλου, Ντικούδης 7, Τσαγκαρούλης 2, Παγκράτης 13, Πεταλάς 21 (2), Ντερτιλής.