25 Ιουλ 2017

Πρόκριση στα ημιτελικά των Ολυμπιακών αγώνων Κωφών για την Εθνική Γυναικών

Στα ημιτελικά των Ολυμπιακών αγώνων Κωφών που διεξ'άγονται στη Σαμψούντα πέρασε η Εθνική Γυναικών.
Σαράντα λεπτά μακριά από τον Τελικό των Ολυμπιακών Αγώνων βρίσκονται οι Εθνικές Κωφών Γυναικών κι Ανδρών μετά τις νίκες τους επί της Κίνας και της Ρωσίας αντίστοιχα, στα τουρνουά που διεξάγονται στη Σαμψούντα.
Οι μεν Γυναίκες (υπενθυμίζουμε ταξίδεψαν στην Σαμψούντα ως Πρωταθλήτριες Ευρώπης) επικράτησαν 64-51 της Κίνας, με εξαιρετική επιθετική λειτουργία στην πρώτη περίοδο και τρομερό ξέσπασμα στην τρίτη. Οι Κοτσιάφτη (21π., 4ριμπ.), Χαϊνά (7π., 5ριμπ., 10ασ., 4κλ.), Πατέρα (10π., 7ασ.) έκαναν τρομερή δουλειά, με την ομάδα να αναγκάζει τις Κινέζες σε 28 λάθη. Πλην της Y. Tong που είχε 19 πόντους, καμία παίκτρια της αντίπαλης ομάδας είχε διψήφιο αριθμό στην επίθεση.
Επόμενος αντίπαλος η Ιταλία, το μεσημέρι της Πέμπτης (27/7, 13:30) για την πρόκριση στον τελικό του τουρνουά, όπου θα συμμετάσχει και η νικήτρια του ζευγαριού Ουκρανία - Λιθουανία. Υπενθυμίζουμε πως οι Λιθουανές είχαν βρεθεί απέναντι στην Ελλάδα και πέρυσι, στον τελικό του Eurobasket που είχε γίνει στη Θεσσαλονίκη.
Τα δεκάλεπτα: 26-20, 32-30, 54-40, 64-51
ΕΛΛΑΔΑ: Χαϊνά 7 (1), Σαρακατσάνη 9 (1), Αγαγιώτου 4, Κοτσιρέα 3 (1), Σπίνου, Μελλίνι, Βεράνη 4, Βουδούρη 6, Κοτσιάφτη 21 (1), Πατέρα 10 (2)