22 Ιουν 2017

Ελληνίδες Θεές στις 4 της Ευρώπης. Κέρδισαν και την Τουρκία με 84-55

Ελληνίδες Θεές στις "4" της Ευρώπης. Η Εθνική Γυναικών Μπάσκετ πραγματοποιώντας εκπληκτική εμφάνιση κέρδισε την Τουρκία με 84-55 και πέρασε στα ημιτελικά του Ευρωμπάσκετ Γυναικών της Τσεχίας.
Για πρώτη φορά στα ημιτελικά η Εθνική Ομάδα γυναικών…
Ιστορία έγραψε η Εθνική Ομάδα γυναικών, καθώς πέρασε για πρώτη φορά στην ιστορία της στα ημιτελικά του Ευρωμπάσκετ. Η Ελλάδα επικράτησε της Τουρκίας με 84-55 στα προημιτελικά και πήρε το “χρυσό” εισιτήριο για την τετράδα.
Η Ελλάδα ήταν η πρώτη ομάδα που κατάφερε να σκοράρει, καθώς η Στέλλα Καλτσίδου ήταν εύστοχη στην πρώτη της προσπάθεια (0-3). Η Τουρκία εκμεταλλεύτηκε την αστοχία της Εθνικής μας Ομάδας στα πρώτα λεπτά και με σερί 11-0 πέρασε μπροστά (11-3).
Η Σωτηρίου με νέο τρίποντο μείωσε σε 11-6, αλλά η Τουρκία ανέβασε και πάλι τη διαφορά (15-6). Η Ελλάδα ξύπνησε στο τελευταίο λεπτό και με ένα μικρό σερί 4-0 μείωσε εκ νέου στους 5 (15-10).
Η Τουρκία μπήκε δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και προγηγήθηκε για πρώτη φορά με 10 πόντους (22-12). Η είσοδος της Λύμουρα άλλαξε τις ισορροπίες και η Ελλάδα με σερί 8-0 πλησίασε στους 2 (22-20).
Ελλάδα δεν άφηνε την Τουρκία να σε ησχυσία. Η Μάλτση μείωσε στον 1 (27-26) και η Χριστινάκη έβαλε την Εθνική μας μπροστά στο σκορ (27-28). Η αρχηγός της ομάδας, Εβίνα Μάλτση, πήρε το όπλο της, σημείωσε 6 συνεχόμενους πόντους και έβαλε την Ελλάδα μπροστά στο σκορ (30-36).
Η Μάλτση ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο από εκεί που σταμάτησε στο πρώτο. Η αρχηγός της Ελλάδας σημείωσε 5 συνεχόμενους πόντους και έδωσε διψήφιο προβάδισμα στην Ελλάδα (30-41). Στο τρίτο δεκάλεπτο “ξύπνησε” και η Καλτσίδου, η οποία ανέβασε ακόμη περισσότερο τη διαφορά (30-43).
Τουρκία μείωσε προσωρινά στους 8 (35-43), αλλά και πάλι η Ελλάδα ανέβασε τη διαφορά στους 13 (35-48). H Λύμουρα και η Μάλτση έκαναν τη διαφορά για την Εθνική και κράταγαν σταθερά το προβάδισμα για την ομάδα μας (39-53). Τη σκυτάλη πήρε η Νικολοπούλου, η οποία με 4 συνεχόμενους πόντους έκανε το 57-40.
H εξαιρετική εμφάνιση της Ελλάδας συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο. Οι παίκτριες του Κεραμιδά ήταν ασταμάτητες και ανέβασαν τη διαφορά στο +19 (42-61), ενώ με τρίποντο της Καλτσίδου έφτασε τους 20 (46-66).
Στη συνέχεια οι παίκτριες της Εθνικής Ομάδας έκαναν πάρτι, ενώ η διαφορά συνεχώς αυξανόταν (48-71). Στα τελευταία λεπτά, η Ελλάδα διαχειρίστηκε το σκορ και έφτασε στη σπουδαία νίκη-πρόκριση.
Τα δεκάλεπτα: 15-10, 30-36, 40-57, 55-84
Τουρκία (Εκρέμ Μενούν): Μπίλικιτς 2, Τσόρα 1, Τσακίρ 11, Ντεμιρμέν, Τσαγκλάρ 6, Αλμπέν 10, Τσανίτεθ 3, Χόλινσγουορθ 15, Ουνέρ, Σενιουρέκ 1, Κοκσάλ 6.
Ελλάδα (Κώστας Κεραμιδάς)Σταμολάμπρου 6 (2), Σταμάτη, Λύμουρα 7 (1), Σπυριδοπούλου 3 (1), Μάλτση 26 (3), Νικολοπούλου 4, Σωτηρίου 3 (1), Κοσμά, Σπανού 11, Καλτσίδου 10 (2), Χρηστινάκη 9 (1).