13 Μαΐ 2017

Νίκη και δυάδα στα μπαράζ για τη Γ.Ε. Αγρινίου

Για την 6η αγωνιστική των μπαράζ ανόδου της Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ η Γ.Ε. Αγρινίου κέρδισε το Σ.Κ. Ιωάννινα με 62 - 58. Με το αποτέλεσμα αυτό η ομάδα του Τάσου Σταμάτη κάλυψε και τη διαφορά με την οποία ηττήθηκε στο πρώτο παιχνίδι και όπως και να εξελιχθεί η υπόθεση των Ιπποτών Κέρκυρας θα βρίσκεται πιθανότατα στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας των play - off.
Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, ενώ στο δεύτερο οι φιλοξενούμενοι πήραν μικρή διαφορά και προηγήθηκαν με 4 πόντους στο ημίχρονο. Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 37 - 48, όμως η Γ.Ε.Α. με μπροστάρη τον Τασόπουλο αντέδρασε και μείωσε στους 3 στο 30ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι με σερί 8 - 0 προηγήθηκαν με 55 - 50, οι Γιαννιώτες μείωσαν στον πόντο, όμως η Γ.Ε.Α. κράτησε τη νίκη και κάλυψε και τη διαφορά με την οποία έχασε στον πρώτο αγώνα.
Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Γιώργος Τασόπουλος με 21 πόντους και ακολούθησαν ο Μιχάλης Σταμουλάκης με 15, ο Κώστας Γεωργούλας με 11 και ο Γιάννης Σταμούλης με 10. Από την ομάδα των Ιωαννίνων πρώτος σκόρερ ήταν ο Δάσκαλος με 17 και ακολούθησαν ο Μάλλιος με 13 και ο Κράνης με 10.

Δεκάλεπτα: 18 - 17, 30 - 34, 47 - 50, 62 - 58.

Διαιτητές: Ράπτης - Κούρτης.

Γ.Ε. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Τάσος Σταμάτης): Γυφτάκης, Τάγκας 5(1), Λιόκαυτος, Σταμουλάκης 15(1), Σταμούλης 10(2), Δάρλας, Σταυρόπουλος, Αϋφαντόπουλος, Τσώλος, Γεωργούλας 11(1), Τασόπουλος 21(3), Βούλγαρης.

Σ.Κ. ΙΩΑΝΝΙΝΑ (Παναγιώτης Κουβάτσης): Κωστούλας, Ματσάγγας 7, Κρικώνης, Χανταλής, Κακατσίδης 2, Πατραμάνης, Μάνος, Μάλλιος 13(1), Μακρής 3, Κράνης 10(2), Τσιρώνης 6, Δάσκαλος 17(1).