2 Απρ 2017

Επέστρεψε στις νίκες ο Vivechrom Α.Ο. Αγρινίου... 63 - 51 τον Πολύγυρο

Τη 14η νίκη του στο πρωτάθλημα του 2ου Ομίλου της Β΄ Εθνικής Κατηγορίας πέτυχε ο Vivechrom Α.Ο. Αγρινίου που επιβλήθηκε του Α.Ο. Πολυγύρου με 63 - 51 στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου. Έτσι η ομάδα του Χρήστου Μυριούνη ανέβηκε στους 39 βαθμούς και την επόμενη εβδομάδα δίνει κρίσιμο παιχνίδι για την τετράδα απέναντι στον Α.Σ. Ευρώπη Πευκοχωρίου.
Στο αγωνιστικό κομμάτι οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν με 11 - 2. Στο σημείο εκείνο τραυματίστηκε ο πρώτος σκόρερ των φιλοξενούμενων στο φετινό πρωτάθλημα, ο Δημήτρης Πιπιλιάρης και δεν αγωνίστηκε καθόλου στη συνέχεια του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 11 - 8, όμως ο Α.Ο.Α. έκλεισε το δεκάλεπτο με 22 - 14. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πήραν διψήφια διαφορά και προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 11, ενώ και στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά διατηρήθηκε σε διψήφια τιμή. Οι παίκτες του Πολυγύρου μείωσαν σε 57 - 51 λίγο πριν το φινάλε, όμως ο Α.Ο.Α. πέτυχε έξι συνεχόμενους πόντους και έφτασε στο τελικό 63 - 51.
Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Βασίλης Μακρής που πέτυχε 21 πόντους και ακολούθησαν οι Μπερερής και Μπαρούχας που είχαν από 9. Για τον Πολύγυρο ο Νουκάρης είχε 20 πόντους και ακολούθησε ο Βούλγαρης με 10.

Δεκάλεπτα: 22 - 14, 33 - 22, 50 - 40, 63 - 51.

Διαιτητές: Δημόπουλος - Καρπάνος.

VIVECHROM Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Χρήστος Μυριούνης): Τασόπουλος 8, Μπερερής 9(1), Σταμούλης 3(1), Πουρνάρας 2, Μπαρούχας 9(1), Τάσσος 4, Γκρέκας 2, Μήτσου 5(1), Μολώνης, Μακρής 21(2).

Α.Ο. ΠΟΛΥΓΥΡΟΥ (Ανδρέας Καραπιπερίδης): Ζαγορίτης, Πιπιλιάρης 2, Πετρίδης 6, Παπασαραφιανός 6(2), Βούλγαρης 10(2), Χρηστίδης, Νησιώτης 4, Νουκάρης 20(1), Ακριτίδης, Μίτιτς 3.