24 Απρ 2017

Μειώθηκαν οι ελπίδες της Γ.Ε. Αγρινίου με την ήττα στα Γιάννενα

Για την 3η αγωνιστική των μπαράζ της Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ η Γ.Ε. Αγρινίου ηττήθηκε εκτός έδρας από το Σ.Κ. Ιωάννινα με 66 - 63 και οι ελπίδες της για άνοδο μειώθηκαν αρκετά, καθώς οι Ιππότες Κέρκυρας κέρδισαν τον Α.Ο. Βόνιτσας και έχουν το απόλυτο στον 1ο γύρο. Έτσι η ομάδα του Τάσου Σταμάτη βρίσκεται στην 3η θέση της βαθμολογίας των μπαράζ με 4 βαθμούς, πίσω από τους Ιππότες που έχουν 6 βαθμούς και τα Γιάννενα που έχουν 5.
Στο ξεκίνημα του αγώνα οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και προηγήθηκαν με 14 - 7, όμως οι παίκτες των Ιωαννίνων ισοφάρισαν σε 14 - 14 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Το δεύτερο δεκάλεπτο ανήκε στους γηπεδούχους που με επιμέρους σκορ 28 - 12, προηγήθηκαν με 16 στο ημίχρονο. Η διαφορά 7 λεπτά πριν το τέλος έφτασε στους 17 πόντους και εκεί η Γ.Ε.Α. ξεκίνησε την αντεπίθεσή της μειώνοντας λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος σε 62 - 61. Στη συνέχεια υπήρξαν βολές και για τις δύο ομάδες, το σκορ έφτασε στο 66 - 63 που ήταν και το τελικό, καθώς στην τελευταία επαναφορά οι παίκτες της Γ.Ε.Α. έκαναν λάθος.
Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Μάλλιος με 16 και ακολούθησαν ο Κράνης με 13 και ο Τσιρώνης με 10. Πρώτος σκόρερ της Γ.Ε.Α. ήταν ο Σταυρόπουλος με 12, ο Σταμουλάκης είχε 11 και ο Σταμούλης 10.

Δεκάλεπτα: 14 - 14, 42 - 26, 53 - 38, 66 - 63.

Διαιτητές: Λεκατσάς - Τσίγας.

Σ.Κ. ΙΩΑΝΝΙΝΑ (Κουβάτσης): Μάνος, Ματσάγγας 7, Κρικώνης, Χαντάλης 3, Κακατσίδης 2, Λύγδας, Πατραμάνης, Μάλλιος 16, Μακρής 6, Κράνης 13(3), Δάσκαλος 5(1), Τσιρώνης 10(2).

Γ.Ε. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Σταμάτης): Γυφτάκης 7(1), Τάγκας 8, Λιόκαυτος, Σταμουλάκης 11(3), Σταμούλης 10(2), Δάρλας 3(1), Σταυρόπουλος 12, Ρέντζιος, Τσώλος, Γεωργούλας 8, Τασόπουλος 4, Βούλγαρης.