2 Απρ 2017

Ήττα από τον πρωτοπόρο Πανιώνιο για τον Αίολο

Για την 24η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής Κατηγορίας ο Αίολος Αστακού ηττήθηκε στο κλειστό της Νέας Σμύρνης από τον ιστορικό Πανιώνιο με σκορ 59 - 52. Με το αποτέλεσμα αυτό η ομάδα του Νίκου Οικονόμου παρέμεινε στην κορυφή με 46 βαθμούς, ενώ ο Αίολος είναι στην 5η θέση με 38.
Σε ένα παιχνίδι που κυριάρχησαν οι άμυνες οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με διαφορά 6 πόντων και στο ημίχρονο με 4. Με επιμέρους σκορ 18 - 11 ο Πανιώνιος προηγήθηκε με 11 πόντους στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, με τον Αίολο να μειώνει στο τελευταίο δεκάλεπτο, χωρίς όμως να πλησιάζει για να πετύχει την ολική ανατροπή γνωρίζοντας την ήττα.
Πρώτοι σκόρερ για τον Πανιώνιο ήταν οι Αλίχοντζιτς, Μπάρλος και Σακελλαρίου με 11 πόντους. Ο Γκιζόγιαννης με 12 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του Αστακού και ακολούθησε ο Κακλαμάνος με 10.

Διαιτητές: Παγώνης - Μαλαμάς - Κωνσταντινόπουλος (Δούκας).

Δεκάλεπτα: 20 - 14, 31 - 27, 49 - 38, 59 - 52.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ Γ.Σ. (Νίκος Οικονόμου): Αλίχοντζιτς 11, Νοέας 8(2), Πελεκάνος 6, Μπάρλος 11, Σακελλαρίου 11, Καρύδας 4, Μίχαλος 2, Μπιλλής 6(1), Ματαλών, Μελισσαράτος, Δημητριάδης.

Α.Μ.Σ. ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ (Μιχάλης Κουταλιανός): Μπρόζος 2, Θεοδωράκος 4(1), Κουμπούρας 9, Παπαδιονυσίου 6, Κατσαρές 3(1), Κακλαμάνος 10(1), Κιτσούλης 4, Κασαμπαλής 2, Χαρισμίδης, Λυμπάρης, Γκιζόγιαννης 12.