9 Απρ 2017

Ήττα με παράπονα για τη Γ.Ε. Αγρινίου στην Κέρκυρα

Στο ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής των μπαράζ ανόδου της Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ οι Ιππότες Κέρκυρας κέρδισαν στην έδρα τους της Γ.Ε. Αγρινίου με 67 - 60. Με το αποτέλεσμα αυτό οι Ιππότες παρέμειναν αήττητοι και βρίσκονται στην κορυφή της βαθμολογίας των μπαράζ, ενώ η ομάδα του Τάσου Σταμάτη που έχει παράπονα για τη διαιτησία σε κρίσιμα σημεία του αγώνα, στοχεύει στην ανατροπή του -7 στο δεύτερο παιχνίδι στο Αγρίνιο για να πάρει την άνοδο στη Γ΄ Εθνική.
Στο ξεκίνημα του αγώνα οι φιλοξενούμενοι πήραν διαφορά 6 πόντων, όμως στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με 16 - 16. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ιππότες πήραν διαφορά 8 πόντων, όμως η Γ.Ε.Α. μείωσε στο ημίχρονο στους 2. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Ιππότες προηγήθηκαν με 41 - 33 κρατώντας τους φιλοξενούμενους χωρίς πόντο για έξι λεπτά και στο 30ο λεπτό έφτασαν τη διαφορά στους 10 πόντους. Στο τέταρτο δεκάλεπτο το οι γηπεδούχοι πήραν τη μεγαλύτερη διαφορά τους φτάνοντας στο 55 - 44, όμως η Γ.Ε.Α. αντέδρασε και μείωσε σε 55 - 52 με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Αντώνη Δάρλα και ισοφάρισε σε 55 - 55 με τρίποντο του Χρήστου Σταυρόπουλου. Η φάση του αγώνα έγινε με το σκορ στο 56 - 55. Ο Γεωργούλας χρεώθηκε με αντιαθλητικό φάουλ σε φάση κάτω από το καλάθι, απόφαση που αμφισβητήθηκε έντονα από τους ανθρώπους της Γ.Ε.Α. και ο Περούλης ευστόχησε σε δύο βολές και στη συνέχεια σε τρίποντο κάνοντας το σκορ 61 - 56. Η Γ.Ε,Α, με καλάθι του Βασίλη Ρέντζιου στα τελευταία δευτερόλεπτα μείωσε σε 65 - 60, όμως ο Σαγιάς με καλάθι στη λήξη του χρόνου διαμόρφωσε το τελικό 67 - 60.
Ο Στάθης Περούλης με 25 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών και ακολούθησαν ο Ζώτος με 19 και ο Χατζόπουλος με 11. Για τη Γ.Ε.Α. πρώτος σκόρερ ήταν ο Κώστας Γεωργούλας με 14 πόντους και ακολούθησε ο Γιάννης Γυφτάκης, που χρεώθηκε με 3 φάουλ στο πρώτο ημίχρονο και αποβλήθηκε στο δεύτερο, με 11.

Δεκάλεπτα: 16 - 16, 35 - 33, 51 - 41, 67 - 60.

Διαιτητές: Μίγδος - Γαλήνας.

ΙΠΠΟΤΕΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ (Ιωάννης Μούτσος): Τάγκας, Κατέχης, Εργινουσάκης Μωραΐτης, Χατζόπουλος 11, Σαγιάς 4, Μακρίδης 3, Περούλης 25(2), Ζήρας, Ζώτος 19(3), Πάλλης 5(1), Ούστογλου.

Γ.Ε. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Τάσος Σταμάτης): Γυφτάκης 11(1), Τάγκας 6, Λιόκαυτος 2, Σταμουλάκης 6, Σταμούλης, Δάρλας 6(2), Σταυρόπουλος 7(1), Ρέντζιος 2, Τσώλος, Γεωργούλας 14(1), Τασόπουλος 6, Αϋφαντόπουλος.