2 Απρ 2017

Με το δεξί στα μπαράζ ανόδου η Γ.Ε. Αγρινίου... 76 - 59 τον Α.Ο. Βόνιτσας

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στα μπαράζ ανόδου της Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ η Γ.Ε. Αγρινίου που επιβλήθηκε του Α.Ο. Βόνιτσας με σκορ 76 - 59. Έτσι η ομάδα του Τάσου Σταμάτη εκμεταλλεύτηκε την έδρα της και τώρα κοιτάζει το παιχνίδι της επόμενης εβδομάδας στην Κέρκυρα με τους Ιππότες, όπου με νίκη θα κάνει το καθοριστικότερο βήμα για την άνοδο στη Γ΄ Εθνική Κατηγορία.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και η ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου τις βρήκε ισόπαλες. Οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις στην επίθεση στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν στο ημίχρονο με διαφορά 7 πόντων. Στο τρίτο δεκάλεπτο η Γ.Ε.Α. πήρε διψήφιο προβάδισμα και κατάφερε να το κρατήσει χωρίς να απειληθεί φτάνοντας στην τελική επικράτηση.
Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Κώστας Γεωργούλας με 24 πόντους και ακολούθησαν ο Τασόπουλος με 13, ο Σταμουλάκης με 11 και ο Γυφτάκης με 10. Για τον Α.Ο. Βόνιτσας πρώτος σκόρερ ήταν ο Κοντογιάννης με 17, ο Κακιούζης είχε 13 και ο Περλής 10.

Δεκάλεπτα: 14 - 14, 37 - 30, 54 - 41, 76 - 59.

Διαιτητές: Λεκατσάς - Μίγδος.

Γ.Ε. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Τάσος Σταμάτης): Γυφτάκης 10(2), Τάγκας 9, Λιόκαυτος, Σταμουλάκης 11(2), Σταμούλης 3, Δάρλας, Σταυρόπουλος 2, Ρέντζιος Β. 4, Τσώλος, Γεωργούλας 24(4), Τασόπουλος 13, Ρέντζιος Α.

Α.Ο. ΒΟΝΙΤΣΑΣ (Θωμάς Ζαβιτσάνος): Κακιούζης 13, Κοντογιάννης 17, Τζέφριος, Σπηλιάς, Περλής 10(2), Γεωργάκης, Σολδάτος 5, Θειακός 9, Βασιλάκος, Χάχαλος, Παπαγιάννης 5(1).