26 Μαρ 2017

Ήττα από τον Α.Σ. Καρδίτσας για το Vivechrom Α.Ο. Αγρινίου

Για την 24η αγωνιστική του πρωταθλήματος του 2ου Ομίλου της Β΄ Εθνικής Κατηγορίας ο Vivechrom Α.Ο. Αγρινίου ηττήθηκε στην έδρα του από τον Α.Σ. Καρδίτσας με 60 - 74. Με το αποτέλεσμα αυτό η ομάδα του Χρήστου Μυριούνη βρίσκεται στην 5η θέση της βαθμολογίας με 37 βαθμούς, ενώ η Καρδίτσα παρέμεινε στη 2η θέση φτάνοντας τους 42.
Στο αγωνιστικό κομμάτι οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με 19 - 11 με το Μήτσου να πετυχαίνει όλους τους πόντους του Α.Ο.Α. στο δεκάλεπτο. Στο τέλεος του δευτέρου δεκαλέπτου η Καρδίτσα πήρε διψήφια διαφορά κλείνοντας το ημίχρονο στο +12. Ο Α.Ο.Α. μείωσε στους 9 στο 30ο λεπτό, όμως οι φιλοξενούμενοι στο 37 έφτασαν τη διαφορά στους 21 (51 - 72). Οι γηπεδούχοι μείωσαν με σερί 9 - 0 στους 12 λίγο πριν τη λήξη με τον Παπαδόπουλο να ευστοχεί στην τελευταία επίθεση που εκδήλωσε η Καρδίτσα κάνοντας το 60 - 74.
Πρώτος σκόρερ του Α.Ο.Α., για τον οποίο δεν αγωνίστηκε ο Θεοδόσης Γκόβας που αποτελεί παρελθόν, ήταν ο Δημήτρης Μήτσου με 19 πόντους και ακολούθησε ο Κώστας Τασόπουλος με 10. Για τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο Θανάσης Καμαριώτης με 24 πόντους, ενώ από 12 είχαν ο Βαγγέλης Παπαδόπουλος και ο Γιώργος Τριχόπουλος.

Δεκάλεπτα: 11 - 19, 26 - 38, 45 - 54, 60 - 74.

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ. - Ταρενίδης Κ.

VIVECHROM Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Χρήστος Μυριούνης): Τασόπουλος 10(2), Μπερερής 8(1), Σταμούλης 4(1), Πουρνάρας, Μπαρούχας 8(1), Τάσσος 6, Γκρέκας 2, Μήτσου 19(5), Μολώνης, Μακρής 3, Σαπλαούρας.

Α.Σ. ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Κωνσταντίνος Ρουμελιώτης): Σκορδάς 2, Μαυρογιάννης 6, Παππάς Κ. 5(1), Καμαριώτης 24(3), Παπαδόπουλος 12, Τριχόπουλος 12(4), Θέος, Παππάς Γ. 7(1), Δόγρανης, Λάκκας 6, Κουρέπης, Πανταζής.