6 Μαρ 2017

Η Ευρώπη παίζει μπάλα

Η Ουντινέζε του Ορέστη Καρνέζη σταμάτησε τη Γιουβέντους από το διαδοχικό σερί νικών που είχε φτάσει τις επτά. Η ομάδα του Ούντινε πήρε το 1-1 από την Γηραιά Κυρία, την ώρα που η Ίντερ σταμάτησε στο 5-1 απέναντι στην Κάλιαρι.

Σε πορεία εξόδου στο Europa League παραμένει η Αταλάντα, μετά τη «λευκή» ισοπαλία με τη Φιορεντίνα στο Μπέργκαμο, για την 27η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος. Αντίθετα, οι «βιόλα» φαίνεται να αποχαιρετούν τις ελπίδες τους για μία θέση στην Ευρώπη, αφού βρίσκονται οκτώ βαθμούς πίσω από την πρώτη εξάδα.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ:

Ρόμα-Νάπολι 1-2
(89΄ Στρόοτμαν - 26΄, 50΄ Μέρτενς)

Σαμπντόρια-Πεσκάρα 3-1
(18΄ Φερνάντες, 58΄ Κουαλιαρέλα, 68΄ Σικ - 32΄ Τσέρι)

Μίλαν-Κιέβο 3-1
(24΄, 70΄ Μπάκα, 82΄πεν. Λαπαντούλα - 43΄πεν. Ντε Γκουζμάν)

Αταλάντα-Φιορεντίνα 0-0

Έμπολι - Τζένοα 0-2
(89' Ντσαμ, 92' Χίλιεμαρκ)

Κάλιαρι - Ίντερ 1-5
(42' Μποριέλο / 34' και 47' Πέρισιτς, 39' Μπανέγα, 67' πέν. Ικάρντι, 88' Γκαλιαρντίνι)

Ουντινέζε - Γιουβέντους 1-1
(37' Ντουβάν Σαπάτα / 60' Μπονούτσι)

Τορίνο - Παλέρμο 3-1
(73', 76' και 81' Μπελότι / 30' Ρισπόλι)

20. Πεσκάρα 12

Με σκόρερ τον Έκνταλ στο 77ο λεπτό, το Αμβούργο δυσαρέστησε τη Χέρτα Βερολίνου, 1-0, πήρε το «τρίποντο» και μαζί βαθμολογική ανάσα, αφού έπιασε τη Βόλφσμπουργκ στην 15η θέση σε 23 αγωνιστικές στην Bundesliga. Με τους νικητές αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά της αναμέτρησης ο Κυριάκος Παπαδόπουλος. Νίκη με 2-1 στη Φρανκφούρτη πανηγύρισε η Φράιμπουργκ επί της Αϊντραχτ.

Αουγκσμπουργκ-Λειψία 2-2
(19΄ Σταφυλλίδης, 70΄ Χιντερεγκερ - 25΄ Βέρνερ, 52΄ Κόμπερ)

Ντόρτμουντ-Λεβερκούζεν 6-2
(6΄ Ντεμπελέ, 26΄, 69΄ Αουμπαμεγιάνγκ, 77΄ Πούλισιτς, 85΄ Σούρλε, 90΄ Γκουερέιρο / 48΄ Βόλαντ, 74΄ Γουέντελ)

Κολονία-Μπάγερν Μονάχου 0-3
(25΄ Μαρτίνεθ, 48΄ Μπερνάτ, 90΄ Ριμπερί)

Χοφενχάιμ-Ινγκολστατ 5-2
(17΄ Ρούντι, 62΄, 79΄ Ζάλαϊ, 77΄ Κράμαριτς, 88΄ Χούμπνερ / 38΄ Κοέν, 60΄ Σούελε -αυτογκόλ)

Μάϊντς-Βόλφσμπουργκ 1-1
(24΄ Κόρντομπα / 20΄ Γκόμεζ)

Βέρντερ Βρέμης-Ντάρμστατ 2-0
(75΄-πέν., 90΄ Κρούζε)

Γκλάντμπαχ-Σάλκε 4-2
(28΄,64΄ Τζόνσον, 67΄ Βεντ, 76΄ Ράφαελ - 38΄πεν. Μπενταλέμπ, 82΄ Γκορέτσκα)

Ντάρμστατ 12

Ο Χάρι Κέιν συνεχίζει να... πυροβολεί και κρατάει την Τότεναμ στη δεύτερη θέση της Premier League. Με δύο γκολ του διεθνή επιθετικού, που έφτασε τα 19 στο φετινό αγγλικό πρωτάθλημα, οι «σπερς» επικράτησαν στο Λονδίνο 3-2 της Εβερτον, στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής, και μείωσαν σε επτά βαθμούς τη διαφορά τους από την πρωτοπόρο Τσέλσι, η οποία παίζει αύριο με τη Γουέστ Χαμ.

Χωρίς διάθεση να υποτιμήσει την ουραγό Σάντερλαντ, η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε με 2-0 εκτός έδρας και βρίσκεται ένα βαθμό πίσω από τη δεύτερη Τότεναμ μετά από 27 αγωνιστικές στην Premier League.

Oι παίκτες του Πεπ Γκουαρντιόλα δυσκολεύτηκαν πάντως να διασπάσουν την άμυνα της Σάντερλαντ στο μεγαλύτερο μέρος του α΄ μέρους, κάτι που πέτυχαν στο 42΄, όταν ο Αγουέρο αξιοποίησε την εκπληκτική σέντρα του Τουρέ. Στο 59΄ μετά από κάθετη μπαλιά του Σίλβα, ο Σανέ με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 27ης αγωνιστικής της Premier League:

Μάντσεστερ Γ.-Μπόρνμουθ 1-1
(23΄ Ρόχο - 40΄πεν. Κινγκ)

Λέστερ-Χαλ 3-1
(27΄ Φουκς, 59΄ Μαχρέζ, 90΄αυτ. Χαντλστόουν - 14΄ Κλούκας)

Στόουκ Σίτι-Μίντλεσμπρο 2-0
(29΄, 42΄ Αρναούτοβιτς)

Σουόνσι-Μπέρνλι 3-2
(12΄, 90+2΄ Γιορέντε, 70΄ Όλσον - 20΄πεν., 61΄ Γκρέι)

Γουότφορντ-Σαουθάμπτον 3-4
(4΄ Ντίνεϊ, 79΄ Οκάκα, 90+4΄ Νιάνγκ - 28΄ Τάντιτς, 45+2΄, 86΄ Ρέντμοντ, 83΄ Γκαμπιαντίνι)

Γουέστ Μπρομ-Κρίσταλ Πάλας 0-2
(55΄ Ζαχά, 84΄ Τάουνσεντ)

Λίβερπουλ-Αρσεναλ 3-1
(9΄ Φιρμίνο, 40΄ Μανέ, 90+1΄ Βαϊνάλντουμ - 57΄ Γουέλμπεκ)

Τότεναμ-Εβερτον 3-2
(20΄, 56΄ Κέιν, 90+2΄ Αλι - 81΄ Λουκάκου, 90+4΄ Βαλέντσια)

Σάντερλαντ 19

Καθοριστικό βήμα παραμονής στην Primera Division έκανε η Λα Κορούνια, επικρατώντας στο «Μολινόν» 1-0 της Σπόρτινγκ Χιχόν, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής.

Η Ντεπορτίβο με τη νίκη αυτή αποσπάστηκε τέσσερις βαθμούς από τη ζώνη του υποβιβασμού (και έξι από τη σημερινή αντίπαλό της) και, αν νικήσει την Τετάρτη στο «Ριαθόρ» τη Μπέτις σε εξ αναβολής αγώνα, θα έχει ουσιαστικά «κλειδώσει» την παραμονή της.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Μοσκέρα, κι ενώ νωρίτερα η Λα Κορούνια είχε χάσει πέναλτι με τον Τσολάκ.

Κανένα πρόβλημα απέναντι στην ουραγό και «καταδικασμένη» Οσασούνα δε συνάντησε η Λας Πάλμας (5-2). Στο πιο σπουδαίο ματς του σημερινού προγράμματος, η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε με 3-0 της Βαλένθια.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 26ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος:

Μπέτις-Σοσιεδάδ 2-3
(16΄ Μαντί, 65΄ Σανάμπρια - 9΄ Μπαουτίστα Χιον, 26΄, 72΄ Πριέτο)

Λεγανές-Γρανάδα 1-0
(83΄ Ματσίς)

Εϊμπάρ-Ρεάλ Μαδρίτης 1-4
(72΄ Πένα - 14΄,25΄ Μπενζεμά, 29΄ Ροντρίγκες, 59΄ Ασένσιο)

Βιγιαρεάλ-Εσπανιόλ 2-0
(45΄ Σοριάνο, 80΄αυτ. Λόπεθ)

Μπαρτσελόνα-Θέλτα 5-0
(24΄,64΄ Μέσι, 40΄ Νεϊμάρ, 57΄ Ράκιτιτς, 61΄ Ουμτιτί)

Σπόρτινγκ Χιχόν-Λα Κορούνια 0-1
(45΄+ Μοσκέρα)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Βαλένθια 3-0
(10΄,83΄ Γκριεζμάν, 48΄ Γκαμεϊρό)

Λας Πάλμας-Οσασούνα 5-2
(7΄,87΄ Χεσέ, 55΄ Λιβάγια, 70΄αυτ. Γκαρσία, 76΄ Μέσα - 31΄,37΄ Κόντρο)

Οσασούνα 10

Με 4-1 πέρασε από την έδρα της ουραγού Λοριάν η Μαρσέιγ για την 28η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος αφήνοντας πίσω τη συντριβή από την Παρί.

Ο Ρολάντο στο 6ο λεπτό και ο Παγιέ στο 19ο πέτυχαν τα δύο πρώτα γκολ των νικητών, ενώ στο β΄ μέρος σκόρερ για τη Μαρσέιγ ήταν οι Τοβέν (53ο) και Σανσόν (56΄). Ο Μουκάντζο στο 73ο λεπτό σημείωσε το μοναδικό γκολ των γηπεδούχων.

Από ένα βαθμό μοιράστηκαν Λιλ και Τουλούζ, 1-1, στο γήπεδο των «μωβ». Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Ζιλιέν στο 30ο λεπτό, αλλά ο Μπενζιά ισοφάρισε στο 80ο λεπτό για τη Λιλ που βρίσκεται κοντά στην επικίνδυνη ζώνη.

Καέν-Ανζέ 2-3
(11΄ Ροντελέν, 67΄ Σαντινί - 5΄ Εκαμπί, 21΄ Εντόι, 48΄πεν. Μανγκανί)

Λοριάν-Μαρσέιγ 1-4
(73' Μουκάντζο - 6' Ρολάντο, 19' Παγιέ, 53' Τοβέν, 56' Σανσόν)

Λοριάν 22

Φωτιά» στο ολλανδικό πρωτάθλημα έβαλε η Σπάρτα Ρότερνταμ, υποχρεώνοντας τη Φέγενορντ στη δεύτερη φετινή της ήττα. Με γκολ του Ματίας Πογκμπά στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, η Σπάρτα επικράτησε 1-0. Αυτή η ήττα της Φέγενορντ έδινε την ευκαιρία στον Αγιαξ να πλησιάσει στους δύο βαθμούς την πρωτοπόρο του ολλανδικού πρωταθλήματος, όμως ο «Αίαντας» δεν τα κατάφερε, καθώς έμεινε στο 1-1 με τη Γκρόνινγκεν. Μάλιστα η ομάδα του Πέτερ Μπος ήταν πίσω στο σκορ ως το 82΄, οπότε ο Κλάασεν ισοφάρισε, όμως το γκολ αυτό δεν ήταν αρκετό για τίποτα παραπάνω από τη μείωση της διαφοράς στους τέσσερις βαθμούς.