5 Μαρ 2017

Χάντμπολ γυναικών: Ήττα στο Αμύνταιο για τον Παναιτωλικό...δυσκόλεψε η παραμονή

Για τη 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 Κατηγορίας χάντμπολ γυναικών ο Παναιτωλικός ηττήθηκε στο Αμύνταιο από τον τοπικό Αμύντα με 25 - 24. Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Αμύνταιου ανέβηκε στους 11 βαθμούς, ενώ ο Παναιτωλικός έμεινε στην προτελευταία θέση με 5.
Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ καλά για τον Παναιτωλικό που προηγήθηκε με 7 - 2 στο 10ο λεπτό. Όμως στη συνέχεια ο Αμύντας ισορρόπησε το παιχνίδι, μείωσε στο σκορ και ισοφάρισε στο 25΄. Στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου η γηπεδούχος ομάδα έκανε σερί 5 - 2 και έκλεισε το σκορ στο 16 - 13.
Η διαφορά των 3 τερμάτων διατηρήθηκε μέχρι το 45ο λεπτό, όμως στη συνέχεια ο Παναιτωλικός αντέδρασε και ισοφάρισε στο 55ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν 23 - 24, το σκορ έφτασε στο 24 - 24 στο 57΄, ο Αμύντας δε σκόραρε, ο Παναιτωλικός στη δική του επίθεση είχε δοκάρι και στα τελευταία δευτερόλεπτα ήρθε το γκολ για τον Αμύντα που πήρε τη νίκη με 25 - 24.
Η Κριστίνα - Έλενα Τσιομπάνου ήταν πρώτη σκόρερ του Αμύντα με 13 τέρματα και ακολούθησαν η Μπάντη και Καλογήρου με 3 τέρματα. Για τον Παναιτωλικό που έχει κάποια παράπονα από τη διαιτησία, πρώτη σκόρερ ήταν η Μαρία Χατζηπαρασίδου με 14 τέρματα, 5 πέτυχε η Άντζελα Καρέλα, 4 η Μαρία Κορομηλά και 1 η Μαρίτα Καγγελάρη.
Πλέον ο Παναιτωλικός θέλει νίκη στα δύο παιχνίδια στην έδρα του αλλά και τουλάχιστον μία νίκη στους δύο εκτός έδρας αγώνες που έχει για να έχει ελπίδες παραμονής στην κατηγορία.

Πεντάλεπτα: 1-2, 2-7, 6-8, 8-9, 11-11, 16-13, 17-15, 18-15, 20-17, 22-20, 23-23, 25-24.

Διαιτητές: Παπαματθαίου - Χρηστίδη.

ΑΜΥΝΤΑΣ ΑΜΥΝΤΑΙΟΥ (Νίκος Γιώσκος): Κυρλιάνη (Τ/Φ), Ταϊρίδου (Τ/Φ), Μπάντη 3, Ρακοπούλου Ηλ. 2, Κωτσοπούλου 2, Σουμελίδου Δ., Νταμπίζα, Σουμελίδου Ολ. 1, Ζντραβέσκα 1, Τσιομπάνου 13, Καλογήρου 3, Μίτις, Ρακοπούλου Ελ., Παρασκευοπούλου.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ Γ.Φ.Σ. (Γιώργος Ραμμόπουλος): Σιάσου (Τ/Φ), Κορομηλά 4, Δήμου, Θεοδώρου, Καρέλα 5, Καγγελάρη 1, Παύλου, Χατζηπαρασίδου 14, Κωστοπούλου.