27 Μαρ 2017

Νίκη στη ΧΑΝΘ για τον Τρικούπη

Τη 12η νίκη του στο πρωτάθλημα της Β΄ Εθνικής πέτυχε ο Χαρίλαος Τρικούπης που επιβλήθηκε εκτός έδρας της ΧΑΝΘ με 75 - 59. Με το αποτέλεσμα αυτό η ομάδα του Γιάννη Δημητριάδη ανέβηκε στην 8η θέση με 36 βαθμούς, αφήνοντας στους 32 τη ΧΑΝΘ. Η νίκη αυτή ήταν πολύ σημαντική για τον Τρικούπη, καθώς ακολουθούν τρία πολύ δύσκολα παιχνίδια με Καρδίτσα, Αγιά και Καστοριά.
Στο αγωνιστικό κομμάτι οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 12 πόντους στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και με 8 στο τέλος του ημιχρόνου. Ο Τρικούπης συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο και με σερί 12 - 19 προηγήθηκε με 15 πόντους στο 30ο λεπτό. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να πλησιάσουν και ο Τρικούπης έφτασε στη νίκη.
Ο Βλάχος με 12 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της ΧΑΝΘ και ακολούθησαν ο Ζιάκας με 11 και οι Αμπατζάς και Μελίδης με 10. Πρώτοι σκόρερ των νικητών ήταν οι Μουράτογλου και Γεωργιάδης με 14 και 12 είχε ο Σταυρόπουλος.

Δεκάλεπτα: 13-25, 34-42, 46-61, 59-75.

Διαιτητές: Δημάδης - Μελακίδης.

ΧΑΝΘ (Σωτήρης Νικολαΐδης): Ιορδάνογλου, Αμπατζάς 10(1), Βλάχος 12(2), Σταματέλος, Ελευθεριάδης 7(1), Ζιάκας 11(2), Ερμείδης Δ. 1, Γεωργάκης 1, Δούκας, Λευκαδίτης 4, Φυλακτός 3(1), Μελίδης 10(2).

Γ.Σ. ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Ιωάννης Δημητριάδης): Ιωάννου 4(1), Βουρνάς 7, Λειβαδάς, Παπαδιονυσίου 7(1), Τοπουζίδης 5(1), Μουράτογλου 14(1), Σταυρόπουλος 12(1), Παπαρέγκας 8(2), Γεωργιάδης 14, Δημητρόπουλος 3(1), Βαρδακαστάνης, Ψάλτου 1.