26 Φεβ 2017

Η Ευρώπη παίζει μπάλα

Ανεπηρέαστη από την ήττα στο «Ετιχαντ» από τη Μάντσεστερ Σίτι (3-5) παρουσιάστηκε η Μονακό στην αναμέτρηση με την Γκινγκάμπ. Η ομάδα του Λεονάρντο Ζαρντίμ επικράτησε με 2-1 και διατήρησε τη διαφορά του +3 από τη Νις.
Η Μπορντό νίκησε 3-2 τη Λιλ στο «Πιερ Μορουά» και αναθέρμανε τις ελπίδες της για Ευρώπη, καθώς πλησίασε την τέταρτη Λιόν στον ένα βαθμό, αλλά με δύο αγώνες περισσότερους. Οι γηπεδούχοι «Λιλουά» έχουν πάντως μεγάλα παράπονα από τη διαιτησία του Σεμπαστιάν Ντεσιάζ, καθώς την άφησε με 9 παίκες αποβάλλοντας τους Παλμιερί (80΄) και Μαβουμπά (90΄).

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 27ης αωνιστικής στη Ligue 1 έχουν ως εξής:
Ναντ-Ντιζόν       3-1

(3΄ Μπαμού, 59΄πεν. Σάλα, 79΄ Πάρντο - 37΄αυτ. Ντιμπουά)

Νις-Μονπελιέ      2-1

(68΄, 85΄ Λε Μπιάν - 9΄ Μουνιέ)

Γκινγκάμπ-Μονακό  1-2

(90΄ Ντιτό - 24΄ Γκλικ, 86΄ πεν. Φαμπίνιο)

Ανζέ-Μπαστιά      3-0

(18΄, 57΄ Εκαμπί, 79΄ Μπουριγιόν)

Νανσί-Τουλούζ     0-0

Λιλ-Μπορντό       2-3

(66΄ πεν. Ντε Πρεβίλ, 67΄ Έντερ - 16΄ Βαντά, 78΄, 82΄ Ουνάς)

Ρεν-Λοριάν        1-0

(19΄ Σιό)

Σεντ Ετιέν-Καέν  26/02

Λιόν-Μετς        26/02

Μαρσέιγ-Παρί ΣΖ  26/02
Η βαθμολογία (σε 27 αγώνες) Μονακό         62  Νις            59  Παρί ΣΖ        56 -26αγ.  Λιόν           43 -25αγ. Μπορντό        42  Σεντ Ετιέν     39 -26αγ.  Μαρσέιγ        39 -26αγ.  Ρεν            36 Τουλούζ        35 Γκινγκάμπ      34  Ανζέ           33 Ναντ           33 -26αγ. Μονπελιέ       32  Λιλ            29  Νανσί          28 Καέν           28 Μετς           28 -25αγ. Ντιζόν         27  Μπαστιά        23 -26αγ. Λοριάν         22

Χωρίς να καταβάλει μεγάλη προσπάθεια και με τον Σκορούπσκι να τη... διευκολύνει (άνοιξε το σκορ με αυτογκόλ στο 52΄), η Γιουβέντους δεν... αγχώθηκε απέναντι στην Έμπολι, φτάνοντας άνετα στο 2-0, για την 26η αγωνιστική της Serie A. Με το αποψινό «τρίποντο» η -πρωταθλήτρια και πρωτοπόρος- «βέκια σινιόρα» αύξησε -προσωρινά- στο +10 τη διαφορά από τη δεύτερη Ρόμα.

Φιορεντίνα-Τορίνο    27/2
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 25 αγώνες) Γιουβέντους   66 -26αγ. Ρόμα          56 Νάπολι        54 -26αγ. Αταλάντα      51 -26αγ. Ίντερ         48 Λάτσιο        47 Μίλαν         44 Φιορεντίνα    40 Τορίνο        35 Σαμπντόρια    34 Κιέβο         32 Σασουόλο      30 Ουντινέζε     29 Κάλιαρι       28 Μπολόνια      27 Τζένοα        25 Έμπολι        22 -26αγ. Παλέρμο       14 Κροτόνε       13 Πεσκάρα       12

Αποφασισμένη να παλέψει μέχρι τέλους για τον τίτλο είναι η Σεβίλη. Η ομάδα του Χόρχε Σαμπάολι ήταν η θριαμβεύτρια στο παραδοσιακό ντέρμπι της Ανδαλουσίας με τη Μπέτις (2-1), αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 36ο λεπτό. Με δύο γκολ μέσα σε 20 λεπτά η Σεβίλη απέδρασε από το Μπενίτο Βιγιαμαρίν κι «έπιασε» στην κορυφή (προσωρινά) την Ρεάλ Μαδρίτης, που παίζει αύριο στο «Μαδριγάλ» με τη Βιγιαρεάλ.
«Φρένο» στο μίνι σερί της Βαλένθια (δύο νίκες, μία ισοπαλία) έβαλε η Αλαβές. Η ομάδα του Μαουρίσιο Πελεγκρίνο αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 70΄ κατάφερε μέσα σε 9 λεπτά να φέρει τα πάνω κάτω και να πετύχει τη δεύτερη σερί νίκη της (προηγήθηκε το «τρίποντο» στο «Ριαθόρ» επί της Λα Κορούνια), αυτή την φορά με 2-1.
Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε στην έδρα της η Λεγανές, η οποία συνέτριψε 4-0 την Λα Κορούνια, «άρπαξε» ένα πολύτιμο «τρίποντο» και απομακρύνθηκε από τη ζώνη του υποβιβασμού. Σιμανόφσκι (19΄) και Μαντοβάνι (30΄) φρόντισαν από το πρώτο ημίχρονο να βάλουν την ομάδα τους σε... τροχιά νίκης, απέναντι σε μία Λα Κορούνια, η οποία από το 62΄ αγωνιζόταν με 10 παίκτες, μετά την αποβολή του Αλμπεντόσα με απευθείας κόκκινη.
Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 24ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος:

Λας Πάλμας-Ρεάλ Σοσιεδάδ         0-1

(74΄ Πριέτο)

Αλαβές-Βαλένθια                  2-1

(78΄ Ιμπάι, 86΄ Κάταϊ - 70΄ Σολέρ)

Μπέτις-Σεβίλη                    1-2

(36΄ Ντουρμισί - 56΄ Μερκάδο, 76΄ Ιμπόρα)

Λεγανές-Λα Κορούνια             4-0

(19΄ Σιμανόφσκι, 30΄ Μαντοβάνι, 81΄ Λόπεθ, 90΄ Μπουένο)

Εϊμπάρ-Μάλαγα                   21:45

Εσπανιόλ-Οσασούνα               26/02

Ατλέτικο Μαδρίτης-Μπαρτσελόνα   26/02

Σπόρτινγκ Χιχόν-Θέλτα           26/02

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Γρανάδα        26/02

Βιγιαρεάλ-Ρεάλ Μαδρίτης         26/02
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 23 αγώνες) Ρεάλ Μαδρίτης        52 -22αγ. Σεβίλη               52 -24αγ. Μπαρτσελόνα          51 Ατλέτικο Μαδρίτης    45 Σοσιεδάδ             44 -24αγ. Βιγιαρεάλ            39 Αθλέτικ Μπιλμπάο     35 Έιμπαρ               35 Αλαβές               33 -24αγ. Θέλτα                33 -22αγ. Εσπανιόλ             32 Λας Πάλμας           28 -24αγ. Μάλαγα               26 Βαλένθια             26 -24αγ. Μπέτις               24 -23αγ. Λεγανές              21 -24αγ. Λα Κορούνια          19  Σπόρτινγκ Χιχόν      16 Γρανάδα              16 Οσασούνα             10

Η Τσέλσι δυσκολεύτηκε απέναντι στη Σουόνσι, όμως επέβαλε το νόμο του «Στάμφορντ Μπριτζ» και στους «κύκνους», συνεχίζοντας νικηφόρα κατά την 26η αγωνιστική και διευρύοντας τη διαφορά από τη Μάντσεστερ Σίτι στους 11 βαθμούς, με παιχνίδι περισσότερο.
Νίκη - ανάσα για την Κρίσταλ Πάλας, που με βασικό τον Λούκα Μιλιβόγεβιτς επιβλήθηκε 1-0 της Μίντλεσπρο και βγήκε από τη ζώνη του υποβιβασμού. Αντίθετα, η Χαλ του Μάρκο Σίλβα παραχώρησε οδυνηρή ισοπαλία στην έδρα της στην Μπέρνλι χάνοντας την ευκαιρία να εξέλθει της... διακεκαυμένης ζώνης, στην οποία εισήλθε πια η Λέστερ μετά τη νίκη της Κρίσταλ Πάλας.
Ισόπαλος 1-1 ολοκληρώθηκε ο τελευταίος αγώνας της ημέρας στην Premier League, ανάμεσα στη Γουότφορντ και τη Γουέστ Χαμ. Οι γηπεδούχοι, για τους οποίους ήταν βασικός ο Χοσέ Χολέμπας (πήρε κίτρινη κάρτα), άνοιξαν το σκορ στο «Βίκαρατζ Ρόουντ» με πέναλτι του Ντίνι μόλις στο 3ο λεπτό, αλλά ο Αντρέ Αγιού έσωσε ένα βαθμό για τα «σφυριά».

Τσέλσι-Σουόνσι             3-1

(19΄ Φάμπρεγας, 72΄ Πέδρο, 84΄ Ντιέγκο Κόστα - 45΄+ Γιορέντε)

Γουέστ Μπρομ-Μπόρνμουθ     2-1

(10΄ Ντόουσον, 22΄ ΜακΌλεϊ - 5΄ πεν. Κινγκ)

Γουότφορντ-Γουέστ Χαμ      1-1

(3΄ πεν. Ντίνι - 73΄ Αντρέ Αγιού)

Τότεναμ-Στόουκ             26/2

Λέστερ-Λίβερπουλ           27/2
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 26 αγώνες) Τσέλσι            63  Μάντσεστερ Σίτι   52 -25αγ. Τότεναμ           50 -25αγ. Άρσεναλ           50 -25αγ. Λίβερπουλ         49 -25αγ. Μάντσεστερ Γ.     48 -25αγ. Έβερτον           44 Γουέστ Μπρομ      40 Γουέστ Χαμ        33 Στόουκ Σίτι       32 -25αγ. Μπέρνλι           31 Γουότφορντ        31 Σαουθάμπτον       30 -25αγ. Μπόρνμουθ         26 Σουόνσι           24 Μίντλεσμπρο       22 Κρίσταλ Πάλας     22 Λέστερ            21 -25αγ. Χαλ               21  Σάντερλαντ        19

Αμετάβλητη έμεινε η κατάσταση στις κορυφαίες θέσεις της κατάταξης της Bundesliga μετά το «κυρίως μενού» της 22ης αγωνιστικής. Εκτός της Μπάγερν που έκανε «σκόνη και θρύψαλα» το Αμβούργο, άνετη νίκη πέτυχε και η Λειψία επί της Κολονίας (3-1) και παρέμεινε στο -5 από τους «Βαυαρούς», ενώ στην έδρα της Φράιμπουργκ ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος άνοιξε το δρόμο για το «διπλό» της Ντόρτμουντ, το οποίο «υπέγραψε» με άλλα δύο γκολ ο Ομπαμεγιάνγκ (3-0).
Η φετινή Χέρτα κοιτάζει ψηλά. Πόσο; Ως την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ. Η ομάδα του Παλ Ντάρνταϊ νίκησε στο Ολυμπιακό Στάδιο του Βερολίνου με 2-0 την Άιντραχτ Φρανκφούρτης, την προσπέρασε και έφτασε στην τέταρτη θέση τη Χόφενχαϊμ (με παιχνίδι περισσότερο), ενώ απέχει μόλις τρεις βαθμούς από την τρίτη Ντόρτμουντ. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο στο πρώτο ημίχρονο, αλλά το γκολ του Βεντάντ Ιμπίσεβιτς στο 52΄ «ξεκλείδωσε» τους φιλοξενούμενους, με τον Βλάντιμιρ Νταρίντα να «σφραγίζει» τους τρεις βαθμούς επτά λεπτά πριν τη λήξη.

Βόλφσμπουργκ-Βέρντερ Βρέμης             1-2