26 Φεβ 2017

Χάντμπολ γυναικών: Ήττα από τον ΠΑΟΚ και τελικός παραμονής στο Αμύνταιο για τον Παναιτωλικό

Για τη 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 Κατηγορίας ο Παναιτωλικός ηττήθηκε στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου από τον ΠΑΟΚ με 20 - 33 και πλέον το παιχνίδι του ερχόμενου Σαββάτου στο Αμύνταιο παίρνει χαρακτήρα τελικού παραμονής για την ομάδα του Γιώργου Ραμμόπουλου. Με το αποτέλεσμα αυτό ο "Δικέφαλος" διατηρήθηκε στη 2η θέση της βαθμολογίας με 22 βαθμούς, ενώ ο Παναιτωλικός έμεινε στους 5 βαθμούς.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, όμως μετά το 10ο λεπτό οι φιλοξενούμενες με καλή άμυνα και γκολ στην κόντρα ξέφυγαν στο σκορ φτάνοντας τη διαφορά στα 12 γκολ στο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ έλεγχε το παιχνίδι, κράτησε τη διαφορά και έφτασε στην επικράτηση με 33 - 20.
Πρώτη σκόρερ του Παναιτωλικού και του αγώνα ήταν η Μαρία Χατζηπαρασίδου με 10 τέρματα και ακολούθησαν η Άντζελα Καρέλα με 4, η Μαρία Κορομηλά με 3, η Εβελίνα Παύλου με 2 και η Χριστίνα Δήμου με 1. Για τον ΠΑΟΚ η Νούλα πέτυχε 9 τέρματα και ακολούθησε η Προκοπίδου με 6.

Πεντάλεπτα: 3 - 3, 5 - 5, 5 - 10, 7 - 16, 7 - 17, 7 - 19, 11 - 21, 13 - 22, 15 - 24, 17 - 28, 19 - 29, 20 - 33.

Διαιτητές: Καραπάνος - Αβράμης.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ Γ.Φ.Σ. (Γιώργος Ραμμόπουλος): Σιάσου (Τ/Φ), Κορομηλά 3, Αποστολοπούλου, Κολοβού, Κίτσου, Μαντέλλου, Δήμου 1, Θεοδώρου, Καρέλα 4, Καγγελάρη, Παύλου 2, Χατζηπαρασίδου 10, Κωστοπούλου.

Π.Α.Ο.Κ. (Γρηγορία Γκόλια): Τζέριτς (Τ/Φ), Ράτσικα (Τ/Φ), Τσαουσίδου 3, Νούλα 9, Παναγιωτίδου 1, Μούρνου 4, Χειμώνα, Κολοτζιέφσκα, Προκοπίδου 6, Μπατζαρακούδη 1, Βαφειάδου 3, Σελεμίδου 1, Γκιάτα, Μάστακα 3, Μεντεσίδου 2.