6 Φεβ 2017

Χάντμπολ γυναικών: Έχασε την ευκαιρία ο Παναιτωλικός

Την ευκαιρία να ξεφύγει από την προτελευταία θέση της βαθμολογίας του πρωταθλήματος της Α1 Κατηγορίας χάντμπολ γυναικών έχασε ο Παναιτωλικός που ηττήθηκε στο ΔΑΚ Αγρινίου από το Φίλιππο Βέροιας με σκορ 21 - 24. Έτσι ο Φίλιππος "σκαρφάλωσε" στην 6η θέση της βαθμολογίας με 9 βαθμούς και άφησε τον Παναιτωλικό στην 9η με 5.
Οι φιλοξενούμενες μπήκαν καλύτερα στο πρώτο ημίχρονο και πήραν διαφορά τριών τερμάτων που διατήρησαν μέχρι το 15ο λεπτό. Ο Παναιτωλικός μείωσε στο γκολ, όμως ο Φίλιππος ξαναπήρε προβάδισμα τριών τερμάτων και έκλεισε το ημίχρονο με 14 - 12. Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Παναιτωλικός μείωσε στο γκολ, όμως μετά το 50ο λεπτό οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με τέσσερα τέρματα, "καθαρίζοντας" ουσιαστικά τη νίκη που ήρθε με το τελικό 24 - 21.
Πρώτη σκόρερ του Παναιτωλικού ήταν η Μαρία Χατζηπαρασίδου με 8 τέρματα, 6 πέτυχε η Άντζελα Καρέλα, 3 η Χριστίνα Δήμου, 2 η Μαρίτα Καγκελάρη και από 1 οι Μαρία Κορομηλά και Εβελίνα Παύλου. Για τις νικήτριες πρώτη σκόρερ ήταν η Καλμουκίδου με 7 και ακολούθησε η Παπαδοπούλου με 6.

Τα πεντάλεπτα: 0-3, 3-6, 5-8, 7-8, 8-11, 12-14, 14-15, 15-16, 16-18, 17-19, 18-22, 21-24.

Διαιτητές: Παπαματθαίου - Χρηστίδη.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ Γ.Φ.Σ. (Γιώργος Ραμμόπουλος): Σιάσου, Κορομηλά 1, Αποστολοπούλου, Σκοτίδα, Δήμου 3, Θεοδώρου, Καρέλα 6, Καγκελάρη 2, Παύλου 1, Χατζηπαρασίδου 8, Κολοβού.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γιώργος Τσικίνας): Κερλίδη 1, Νάτσο, Εμμανουηλίδου, Ντόβα, Α. Γεωργιάδου, Παπαδόπουλου 6, Καραχαρίση 5, Β. Θεοδοσοπούλου, Σπυριδοπούλου, Καλμουκίδου 7, Σ. Θεοδοσοπούλου, Νούσια 2, Ματαρώνα 1, Στεφανίδου 2, Ζαγκλιβέρη.