18 Ιαν 2017

Ήττα σοκ για το Vivechrom Α.Ο. Αγρινίου από τον Αίαντα Ευόσμου

Στο εξ αναβολής παιχνίδι της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος του 2ου Ομίλου της Β΄ Εθνικής Κατηγορίας ο Vivechrom Α.Ο. Αγρινίου ηττήθηκε από τον Αίαντα Ευόσμου με σκορ 68 - 69. Η ομάδα του Χρήστου Μυριούνη παρότι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα ήταν μπροστά στο σκορ δέχτηκε στα 7 δέκατα τρίποντο - "μαχαιριά" από το Δεληγιάννη και γνώρισε την ήττα.
Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι κρατούσαν μικρό προβάδισμα με την ομάδα του Ευόσμου να μένει κοντά στο σκορ χάρη στους 9 πόντους του Τσιμπή. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν 16 - 16 στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, όμως ο Α.Ο.Α. με πιεστική άμυνα, κατάφερε να κλέψει μπάλες και με 11 - 0 σερί να προηγηθεί με 27 - 16. Όμως οι παίκτες του Αίαντα αντέδρασαν και μείωσαν στους 5 στο ημίχρονο. Ο Αίαντας έκανε το 47 - 45, όμως με σερί 9 - 0 οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 56 - 45 για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με δίποντο του Σπύρα για το 56 - 47. Στα τελευταία λεπτά ο Α.Ο.Α. προηγήθηκε με 66 - 59 με καλάθι και φάουλ του Μήτσου, όμως με 5 πόντους του Δεληγιάννη και 2 του Αμούτζια ο Αίας ισοφάρισε. Οι γηπεδούχοι 3 δευτερόλεπτα πριν το τέλος προηγήθηκαν με δίποντο του Τασόπουλου, όμως μετά το τάιμ άουτ του Δημήτρη Τσούρμα ο Δεληγιάννης με τρίποντο χάρισε τη νίκη στους φιλοξενούμενους.
Πρώτος σκόρερ του Α.Ο.Α. ήταν ο Κώστας Τασόπουλος με 18 και ακολούθησε ο Γκόβας με 14. Για τους νικητές Δεληγιάννης και Σικαλίδης είχαν από 16 πόντους, ενώ Αμούτζιας και Τσιμπής πέτυχαν από 15.

Δεκάλεπτα: 16 - 14, 34 - 29, 56 - 47, 68 - 69.

Διαιτητές: Κωνσταντινόπουλος - Καρακάσης.

VIVECHROM Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Χρήστος Μυριούνης): Σαπλαούρας, Μπερερής 3, Τασόπουλος 18(1), Σταμούλης 3(1), Μπαρούχας, Τάσσος 8, Γκρέκας 7(1), Μήτσου 9 (2), Γκόβας 14(1), Μακρής 6, Δασκαλάκης.

Α.Π.Σ. ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ (Δημήτρης Τσούρμας): Αμούτζιας 15, Τσιμπής 15(2), Καδής 2, Δεληγιάννης 16(3), Τσακλιάγκανος, Σπύρας 2, Καραμανώλης, Δεμερτζής 2, Σικαλίδης 16(1), Κόκουρας 1.