22 Ιαν 2017

Ήττα στη Λάρισα για τον Αίολο Αστακού

Για τη 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής Κατηγορίας ο Αίολος ηττήθηκε στη Λάρισα από την τοπική Α.Ε.Λ. με σκορ 85 - 78. Με το αποτέλεσμα αυτό η ομάδα της Λάρισας ισοβαθμεί στην 4η θέση της βαθμολογίας με το Φάρο Κερατσινίου με 23 βαθμούς, ενώ ένα λιγότερο έχει ο Αίολος που ισοβαθμεί στην 6η θέση με τον Εθνικό.
Στο πρώτο ημίχρονο το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και τον Αίολο να προηγείται με 4 στο ημίχρονο. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 8 πόντους και στα τελευταία λεπτά η αντεπίθεση των παικτών του Μιχάλη Κουταλιανού δεν έφερε την ανατροπή, καθώς η Α.Ε.Λ. έβρισκε απαντήσεις και έφτασε στη νίκη.
Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Πολίτης με 17 πόντους και ακολούθησαν ο Τσούτσος με 15, ο Θορστέινσον με 14, ο Σαριμπαλίδης με 12 και ο Δεληγεώργης με 10. Για τον Αίολο πρώτος σκόρερ ήταν ο Ανδρόνικος Γκιζόγιαννης με 15 και ακολούθησε ο Φάνης Κουμπούρας με 13.

Δεκάλεπτα: 17-17, 34-38, 66-58, 85-78.

Διαιτητές: Γεωργιάδης-Συμεωνίδης-Λόρτος (Μπεκιάρης)

Α.Ε. ΛΑΡΙΣΑΣ (Αβραάμ Παπαδόπουλος): Σαριμπαλίδης 12(4), Πολίτης 17(4), Σταμπουλής 6, Δεληγεώργης 10, Τσιλούλης 5(1), Μαλτέσιος 6, Τσούτσος 15(3), Θορστέινσον 14.

Α.Μ.Σ. ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ (Μιχάλης Κουταλιανός): Μπρόζος 4, Θεοδωράκος 3(1), Κουμπούρας 13(2), Παπαδιονυσίου 9(1), Κατσαρές, Γκατζιάς 7(1), Κακλαμάνος 5, Κιτσούλης 8, Κασαμπαλής 2, Χαρισμίδης 4, Λυμπάρης 8, Γκιζόγιαννης 15(1).