8 Ιαν 2017

Χάντμπολ γυναικών: Αποκλεισμός από τον Εθνικό Κοζάνης για τον Παναιτωλικό

Θύμα έκπληξης έπεσε στο παιχνίδι του Κυπέλλου Ελλάδος χάντμπολ γυναικών η ομάδα του Παναιτωλικού που αποκλείστηκε από τον Εθνικό Κοζάνης, ομάδα της Α2 Κατηγορίας, με σκορ 29 - 26. Η ομάδα του Γιώργου Ραμμόπουλου παρατάχθηκε με πολλές απουσίες κατεβαίνοντας με 7 παίκτριες και έχοντας τερματοφύλακα την πίβοτ Γεωργία Κολοβού και γνώρισε την ήττα που έφερε τον αποκλεισμό από το Κύπελλο.
Η γηπεδούχος ομάδα πήρε από την αρχή μικρό προβάδισμα το οποίο διατήρησε σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Ο Παναιτωλικός μείωσε στο γκολ στο 45ο λεπτό, όμως ο Εθνικός Κοζάνης κράτησε τη διαφορά και έφτασε στη νίκη - πρόκριση.
Πρώτη σκόρερ για την ομάδα της Κοζάνης ήταν η Γκαμπούρα με 11 τέρματα και ακολούθησαν οι Σούλιου με 7 και Ντουρμίσι με 5. Η Άντζελα Καρέλα ήταν η πρώτη σκόρερ του Παναιτωλικού με 9 τέρματα, 8 σημείωσε η Μαρία Χατζηπαρασίδου, 5 η Μαρία Κορομηλά, 2 η Εβελίνα Παύλου και από 1 οι Αλέκα Θεοδώρου και Μαρίτα Καγγελάρη.

Πεντάλεπτα: 2-0, 5-2, 8-5, 9-6, 11-7, 14-10, 17-13, 20-18, 21-20, 24-22, 27-24, 29-26.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΚΟΖΑΝΗΣ (Μόσχος Κιοσές): Σούλιου 7, Ντουρμίσι 5, Τσανακτσίδου, Στάμου 3, Διάφα 2, Παπαντωνίου 1, Τζήμου, Πουχιά, Γκαμπούρα 11, Μπαλασούδη, Κουντουράκη.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ Γ.Φ.Σ. (Γιώργος Ραμμόπουλος): Κορομηλά 5, Θεοδώρου 1, Καρέλα 9, Παύλου 2, Χατζηπαρασίδου 8, Καγγελάρη 1, Κολοβού.