7 Ιαν 2017

Μπήκε στη νέα χρονιά με μεγάλη νίκη ο Αίολος...70 - 62 τον Ηρακλή

Με μια σπουδαία νίκη ξεκίνησε το 2017 ο Αίολος Αστακού. Η ομάδα του Μιχάλη Κουταλιανού κέρδισε για τη 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής Κατηγορίας τον Ηρακλή με 70 - 62 και ισοβαθμεί στην 5η θέση της βαθμολογίας με Εθνικό και Ψυχικό.
Η ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με διαφορά 5 πόντων. Ο Αίολος έσφιξε την άμυνά του στο δεύτερο δεκάλεπτο, δέχτηκε μόνο 10 πόντους και το ημίχρονο έκλεισε με τις δύο ομάδες ισόπαλες. Και στο τρίτο δεκάλεπτο ο Αίολος έπαιξε πολύ καλή άμυνα και προηγήθηκε με 51 - 45 στο 30ο λεπτό. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Αίολος κρατούσε σταθερά διαφορά και πήρε την πολύτιμη νίκη με το τελικό 70 - 62.
Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Νίκος Κακλαμάνος με 16 πόντους και ακολούθησαν οι Κιτσούλης με 12 και Παπαδιονυσίου με 10. Για τον Ηρακλή πρώτος σκόρερ ήταν ο Γκαγκαλούδης με 20 και από 10 σημείωσαν οι Τότσιος και Ρουτκάουσκας.

Δεκάλεπτα: 19-24, 34-34, 51-45, 70-62.

Διαιτητές: Ανδρικόπουλος - Θεονάς - Κάρδαρης.

Α.Μ.Σ. ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ (Μιχάλης Κουταλιανός): Μπρόζος 7(1), Θεοδωράκος 2, Κουμπούρας 8, Παπαδιονυσίου 10, Κατσαρές 2, Κακλαμάνος 16(4), Κιτσούλης 12, Χαρισμίδης 4, Λυμπάρης 9, Γκιζόγιαννης.

Γ.Σ. ΗΡΑΚΛΗΣ (Βαγγέλης Αλεξανδρής): Αγγελακόπουλος 9(1), Γιαννακίδης 3(1), Τότσιος 10(1), Ονάσογλου, Δεσπος, Χρυσόπουλος, Γκαγκαλούδης 20(4), Ρουτκάουσκας 10, Χείλαρης 8(1), Καλαϊτζίδης 2.