11 Ιαν 2017

Ήττα μισός αποκλεισμός

Ο Παναιτωλικός ηττήθηκε με 0 - 2 από τον ΠΑΟΚ στο πρώτο παιχνίδι της φάσης των "16" του Κυπέλλου και δύσκολα μπορεί να διεκδικήσει την πρόκριση στη ρεβάνς της Τούμπας. Η ομάδα του Γιάννη Ματζουράκη εμφάνισε καλύτερη εικόνα από τα προηγούμενα παιχνίδια, όμως γνώρισε την ήττα για το Κύπελλο.
Ο ΠΑΟΚ με το "καλημέρα" είχε την ευκαιρία να προηγηθεί, όμως ο Κυριακίδης νίκησε στο τετ α τετ τον Κουλούρη στο 1ο λεπτό. Ο Μύγας έχασε την ευκαιρία στο 9ο λεπτό και το ημίχρονο τελείωσε με 0 - 0 χωρίς τη μεγάλη φάση. Ο Παναιτωλικός προσπάθησε να μπει καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο, χωρίς όμως να δημιουργήσει κινδύνους και στο τελευταίο τέταρτο ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη με γκολ του Κίτσιου στο 77΄ και του Αθανασιάδη με πέναλτι στο 84΄.

Λάθος γύρισμα του Μάκου με τη μπάλα να κολλάει ο Κούλουρης βγαίνει απέναντι στον Κυριακίδη, πλασάρει αλλά διώχνει ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού.
Φάουλ του Πάουλο κεφαλιά προς τα πίσω από παίκτη του ΠΑΟΚ και η μπάλα φτάνει στο Μύγα που πλασάρει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
11΄ Σέντρα του Πέλκα από δεξιά κεφαλιά του Κουλούρη αποκρούει εύκολα ο Κυριακίδης.
15΄ Ο Μαρκόφσκι στρώνει στο Μουνιός που σουτάρει από καλή θέση και η μπάλα φεύγει παράλληλα χωρίς να περάσει την τελική γραμμή.
22΄ Σουτ του Κουλούρη κόντραρε στο Χαντάκια και πέρασε κόρνερ.
25΄ Σέντρα του Λέοβατς ο Κουτρομάνος πρόλαβε πριν το Μυστακίδη που ήταν σε θέση βολής και έδιωξε κόρνερ.
41΄ Σουτ του Λέοβατς κόντραρε στο Ροντρίγκες πριν τη γραμμή.
48΄ Κόρνερ του Πάουλο κεφαλιά του Μαρκόφσκι έφυγε άουτ.
53΄ Σέντρα του Τσίμιροτ κεφαλιά του Σάκχοφ έφυγε άουτ.
57΄ Ατομική ενέργεια του Μυστακίδη και σουτ από πλάγια αριστερά απέκρουσε ο Κυριακίδης.
58΄ Σέντρα του Τσοκάνη κεφαλιά του Μαρκόφσκι απέκρουσε ο Γλύκος.
62΄ Γέμισμα του Μάκου ο Γλύκος πρόλαβε και έδιωξε πριν φτάσει η μπάλα στο Μαρκόφσκι.
64΄ Σουτ του Μυστακίδη έφυγε άουτ.
76΄ Φάουλ του Κάτσε από το ημικύκλιο της περιοχής έφυγε πάνω από δοκάρι.
77΄ Γκολ. Σέντρα του Λέοβατς από αριστερά ο Κίτσιου με κοντινή προβολή κάνει το 0 - 1.
83΄ Ο Νεοφυτιάδης δίνει πέναλτι σε ανατροπή του Μυστακίδη από το Μύγα.
84΄ Γκολ. Ο Αθανασιάδης ευστοχεί στο πέναλτι και κάνει το 0 - 2.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Ματζουράκης): Κυριακίδης, Τσοκάνης, Μύγας (87΄ Μιχάι), Χαντάκιας, Ροντρίγκες, Μάκος, Κουτρομάνος, Πάουλο (76΄ Παπουτσογιαννόπουλος), Ρότσα (71΄ Κλέσιο), Μουνιός, Μαρκόφσκι.

ΠΑΟΚ (Βλάνταν Ίβιτς): Γλύκος, Λέοβατς, Κρέσπο, Τσίμιροτ (89΄ Κάνιας), Κουλούρης (46΄ Αθανασιάδης), Μαλεζάς, Μυστακίδης, Σάκχοφ, Βαρέλα, Κίτσιου, Πέλκας (63΄ Κάτσε).