11 Ιαν 2017

Ανέβασε στροφές στο δεύτερο μέρος και καθάρισε το Παγκράτι ο Αίολος

Με πολύ καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο ο Αίολος Αστακού κέρδισε το Παγκράτι με 97 - 71 στο εξ αναβολής παιχνίδι της 11ης αγωνιστικής της Α2 Κατηγορίας. Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Μιχάλη Κουταλιανού ανέβηκε στην πεντάδα φτάνοντας τους 21 βαθμούς.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Αίολο να παίρνει μικρό προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο και να κλείνει το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 37 - 35. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Αίολος ανέβασε "στροφές" και έφτασε να προηγείται με 9, ενώ στην τελευταία περίοδο δεν άφησε περιθώρια στο Παγκράτι και με επιμέρους σκορ 30 - 15 έφτασε στην ευρεία νίκη.
Ο Κιτσούλης με 21 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών και ακολούθησαν ο Κακλαμάνος με 16, ο Γκιζογιάννης με 13 και ο Παπαδιονυσίου με 10. Για το Παγκράτι ο Ράντενιτς σημείωσε 15 πόντους, από 14 είχαν οι Καράβολας και Ραλλάτος και 13 πέτυχε ο Παύλος.

Διαιτητές: Διαμαντής, Δημόπουλος, Κωνσταντινόπουλος.

Δεκάλεπτα: 18-14, 37-35, 67-56, 97-71.

Αίολος Αστακού (Κουταλιανός): Μπρόζος 5(1), Καλαντζής 3, Κουμπούρας 9, Παπαδιονυσίου 10, Κατσαρές 4, Γκάτζιας 2, Κακλαμάνος 16(4), Κιτσούλης 21, Κασαμπαλής 2, Χαρισμίδης 6, Λυμπάρης 6, Γκιζογιάννης 13(1).

Παγκράτι (Κατωπόδης): Λυμπεράς, Σκούφης, Παύλος 13(3), Λυμπερόπουλος 6(1), Καράβολας 14(2), Κοντόγεωργας, Λεκάκης, Ράντετιτς 15(1), Εζόμο, Ραλλάτος 14, Μήτσιαλος 9.