14 Ιαν 2017

Καθάρισε στο δεύτερο μέρος ο Τρικούπης

Στο παιχνίδι που άνοιξε τη 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος του 2ου Ομίλου της Β΄ Εθνικής Κατηγορίας ο Χαρίλαος Τρικούπης κέρδισε με 73 - 58 το Φίλιππο Βέροιας φτάνοντας τους 20 βαθμούς με 7 νίκες και 6 ήττες σε 13 αγώνες. Η ομάδα του Γιάννη Δημητριάδη ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο φτάνοντας σε μία σημαντική νίκη πριν από μια σειρά αρκετών δύσκολων αναμετρήσεων.
Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και ολοκληρώθηκε ισόπαλο, ενώ και στο δεύτερο καμία δε μπόρεσε να ξεφύγει με τον Τρικούπη να παίρνει διαφορά 3 πόντων στο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις από μακρινή απόσταση, πήραν διαφορά και έφτασαν στην τελική επικράτηση.
Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Παπαδιονυσίου με 17 και ακολούθησε ο Μουράτογλου με 14. Για την ομάδα της Βέροιας πρώτος σκόρερ ήταν ο Κοθράς με 16 και ακολούθησε ο Σιόλογκας με 14.

Δεκάλεπτα: 16 - 16, 17 - 14, 24 - 16, 16 - 12.

Διαιτητές: Μπούκας - Καμήτσος.

ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Ιωάννης Δημητριάδης): Ιωάννου 3(1),Βουρνάς 3(1), Λειβαδάς, Παπαδιονυσίου 17(2), Τοπουζίδης 5(1), Μουράτογλου 14(1), Σταυρόπουλος 2, Παπαρέγκας 7(2), Γεωργιάδης 8, Μουρίκης 5, Ψάλτου 9.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Δημήτριος Γκίμας): Τσούκας 5(1), Τσιμίδης, Βάλλιος 4(1), Παπαδόπουλος 6, Γεωργιάδης 4, Κοθράς 16(2), Σιόλογκας 14, Θεοδωρίδης 7, Σταυριανίδης 2.