14 Ιαν 2017

Το απόλυτο η Γ.Ε.Α. με νίκη στο ντέρμπι του Αγρινίου

Η Γ.Ε.Α. ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι του Αγρινίου για τη 10η αγωνιστική της Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ, καθώς επιβλήθηκε με 82 - 70 της ΑΛΦΑ '93. Έτσι η ομάδα του Τάσου Σταμάτη έχει το απόλυτο μετά από 10 αγώνες φιγουράροντας στην κορυφή με 20 βαθμούς, ενώ η ΑΛΦΑ είναι στην 4η θέση με 16.
Οι τυπικά φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι, πήραν διψήφια διαφορά και προηγήθηκαν με 15 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Οι παίκτες της Γ.Ε.Α. βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση έκλεισαν το ημίχρονο με 47 - 25 και με σαφές προβάδισμα νίκης. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στο τρίτο δεκάλεπτο, μείωσαν στους 12, όμως η Γ.Ε.Α. με δύο τρίποντα λίγο πριν τη συμπλήρωση των 30 λεπτών ξέφυγε ξανά με 18. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΑΛΦΑ μείωσε απλά τη διαφορά με τη Γ.Ε.Α. να πανηγυρίζει το δέκατο ροζ φύλλο.
Κουβέλης και Τσιρώνης με 13 ήταν οι πρώτοι σκόρερ της ΑΛΦΑ, ενώ ακολούθησαν ο Κυριαζής με 11 και ο Βατίστας με 10. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Γεωργούλας με 15 και ακολούθησαν ο Σταμούλης με 13 και ο Σταμουλάκης με 11.

Δεκάλεπτα: 8 - 23, 17 - 24, 19 - 15, 26 - 20.

Διαιτητές: Σταθόπουλος - Χριστογιάννης.

ΑΛΦΑ '93 (Ντίνος Καραπιπέρης): Κυριαζής 11(2), Θεοφάνης 1, Κορόζης, Τσιτσικάος 3(1), Κουβέλης 13(1), Κόκκιος 7(1),Τσιρώνης 13, Καραπιπέρης 2, Βατίστας 10, Παρθένης 6, Σωτηρόπουλος, Κουδούνας 4.

Γ.Ε. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Τάσος Σταμάτης): Γυφτάκης 7, Τάγκας 4, Καλισώρας 3(1), Σταμουλάκης 11(2), Σταμούλης 13(1), Δάρλας 2, Σταυρόπουλος 9(1), Ρέντζιος Β. 8, Λιόκαυτος 2, Γεωργούλας 15(3), Βούλγαρης, Τασόπουλος 8.

πηγή: basket247.gr