26 Νοε 2016

Ήττα για τον Αίολο από τον Εθνικό

Στην 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 Κατηγορίας ο Αίολος Αστακού ηττήθηκε εκτός έδρας από τον Εθνικό με σκορ 78 - 60. Έτσι με 4 νίκες και 4 ήττες η ομάδα του Μιχάλη Κουταλιανού βρίσκεται στην 6η θέση με 12 βαθμούς, ενώ ο Εθνικός βρίσκεται μια θέση παραπάνω με 13 βαθμούς.
Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν μικρό προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου κλείνοντας το πρώτο εικοσάλεπτο με 45 - 39. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Εθνικός προηγήθηκε με 9, ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 19 - 10 πήρε τη νίκη με διαφορά 18 πόντων.
Ο Αντωνάκης με 21 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών και ακολούθησαν ο Κόκκαλης με 16, ο Μάρτζος με 14 και ο Μαχαίρας με 11. Για τον Αίολο ο Κιτσούλης σημείωσε 18 πόντους και ο Μπρόζος 14.

Διαιτητές: Παγώνης-Καλογερόπουλος Γ.-Κυριακόπουλος (Ντίνος).
Δεκάλεπτα: 21-15, 45-39, 59-50, 78-60.
Εθνικός (Βλάχος): Ντουζίδης, Μάρτζος 14(2), Αντωνάκης 21(6), Κόκκαλης 16, Λάανε 7(1), Παπαφλωράτος 4(1), Οικονομόπουλος, Μαχαίρας 11(1), Χάλαρης, Δρόσος 5(1).
Αίολος Αστακού (Κουταλιανός): Μπρόζος 14(4), Θεοδωράκος, Κουμπούρας 1, Παπαδιονυσίου 2, Κατσαρές 8(2), Γκατζιάς 4, Κακλαμάνος 2, Κιτσούλης 18(1), Γκιζογιάννης 7, Χαρισμίδης 2, Λυμπάρης 2, Καλαντζής.