28 Νοε 2016

Ισόπαλοι 3-3 ΠΑΟΚ Καλυβίων και ΠΑΟ Αγρινίου

Πολύ δυνατό ματς με έξι γκολ δύο δοκάρια και πολλή ένταση  μεταξύ του ΠΑΟΚ Καλυβίων και του ΠΑΟ Αγρινίου.
Οι φίλαθλοι που βρέθηκαν το απόγευμα στο Emileon ήταν πολύ ¨τυχεροί¨ αφού, είδαν χορταστικό θέαμα,  πολλές ευκαιρίες, δοκάρια, πάθος και δύναμη από τους ποδοσφαιριστές και στις καθυστερήσεις μια τεράστια ευκαιρία από τον Ν. Μυλωνά, όταν πάνω στην γραμμή του τέρματος δεν κατάφερε να ¨σπρώξει¨ την μπάλα στα δίχτυα και να πετύχει έτσι το... νικητήριο γκολ για την ομάδα του.
Οι γηπεδούχοι δεν ξεκίνησαν καλά και δέχθηκαν γκολ στο 8′ με τον Τσιτσιβό σε μια φάση που υπήρξε πολλή ένταση και διαμαρτυρίες από την πλευρά των γηπεδούχων κυρίως προς τον δεύτερο βοηθό γιατί σήκωσε οφσάιντ ποδοσφαιριστή των φιλοξενουμένων, και πήρε πάλι την απόφαση του καθώς θεώρησε ότι βιάστηκε να σηκώσει και δεν επηρέαζε ο συγκεκριμένος ποδοσφαιριστής την εξέλιξη της φάσης.
Ο ΠΑΟ στην συνέχεια πατούσε αρκετά καλά στο γήπεδο εκμεταλλευόμενος και τον εκνευρισμό των αντιπάλων, και διπλασίασε τα τέρματα του στο 31′ με κεφαλιά του Θωμά Γκουρνέλου. Οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να μειώσουν στο 43′ αλλά το σουτ του Ζαχαράκη και με την βοήθεια του Καραβασίλη κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι.
Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Θόδωρου Βαινά μπήκε πιο δυνατά, πίεσε και κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ, αρχικά με τον Λιούλιο στο 51′ να μειώνει και στην συνέχεια να ισοφαρίζει στο 67′ με καταπληκτικό σουτ του Παναγιωτόπουλου, αλλά να παίρνει και κεφάλι στο σκορ με κεφαλιά του Κουτσοσπύρου στο 73′. Αυτό δεν κράτησε πολύ καθώς πέντε λεπτά αργότερα ο Χ.Χ. Γκουρνέλος με εκτέλεση φάουλ δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Σαμαρά ισοφαρίζοντας σε 3-3.
Η συνέχεια ανήκει στον ΠΑΟΚ που πίεσε για το γκολ της νίκης, είδε την μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι σε γυριστό σουτ του Καγκαρά στο 84′ και να χάνει την ευκαιρία του αγώνα στο 94΄με τον Νίκο Μυλωνά να αιφνιδιάζεται σε συρτή σέντρα του Βελέντζα και από μισό μέτρο να μην καταφέρνει να την στείλει στα δίχτυα.
Διαιτητές: Καραβασίλης, Τριανταφύλλου, Δημονίτσας
Κυριότερες φάσεις και γκολ:
8′ ΓΚΟΛ: Ο Τσιτσιβός με πλασέ μέσα απο την μικρή περιοχή στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1
21΄Σουτ του Λιούλιου η μπάλα φεύγει άουτ
24′ Ο Τσιτσιβός υπό πίεση πιάνει καλό σουτ με τον Σαμαρά να μπλοκάρει.
31′ ΓΚΟΛ: Ο Χ.Χ. Γκουρνέλος εκτελεί κόρνερ από δεξιά και ο Θ.Γκουρνέλος με κεφαλιά διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του
39′ Εκτέλεση κόρνερ από τον Βαινά στο πρώτο δοκάρι, ο Καγκαράς πλασάρει στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.
43΄Ο Ζαχαράκης μέσα από την περιοχή και δεξιά πιάνει το σουτ, με τον Καραβασίλη να βρίσκει ελάχιστα την μπάλα και να την στέλνει στο οριζόντιο δοκάρι και κόρνερ
44΄ Ο Κουτσοσπύρος πιάνει καλό σουτ και ο Καραβασίλης με διπλή προσπάθεια μπλοκάρει
51′ ΓΚΟΛ: Ο Ζαχαράκης στρώνει στον επερχόμενο Λιούλιο στην γωνία της μεγάλης περιοχής και δεξιά που πιάνει διαγώνιο συρτό σουτ και μειώνει σε 1-2
57′ Συρτό σουτ του Λιούλιου η μπάλα περνάει δίπλα από το κάθετο δοκάρι άουτ
67′ ΓΚΟΛ: Ο Παναγιωτόπουλος λίγο έξω από την περιοχή πιάνει δυνατό σουτ με την μπάλα να παίρνει φάλτσα και να καταλήγει στο αριστερό «παραθυράκι» του Καραβασίλη για το 2-2
69′ Σουτ του Ζαχαράκη μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ο Καραβασίλης
70′ Ο Θ. Γκουρνέλος ξεκινάει ατομική προσπάθεια από το κέντρο φτάνει απέναντι από τον Σαμαρά και πλασάρει άουτ.
73′ ΓΚΟΛ: Σέντρα από αριστερά του Αυγέρη στην περιοχή με τον Κουτσοσπύρο να στέλνει με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα
78′ ΓΚΟΛ: Ο Χ.Χ. Γκουρνέλος με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Σαμαρά για το 3-3
81′ Δυνατό σουτ του Αυγέρη διώχνει δύσκολα σε πλάγιο ο Καραβασίλης
84΄ Ο Καγκαράς με δύσκολο σουτ στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στην συνέχεια η μπάλα απομακρύνεται από αμυντικούς
87′ Σουτ του Αυγέρη αποκρούει ο Καραβασίλης
94′ Ο Βελέντζας από δεξιά κάνει συρτή σέντρα η μπάλα περνάει από όλους και φτάνει στον Μυλωνά που αιφνιδιάζεται, πατάει την μπάλα και πριν την γραμμή του τέρματος αποτυγχάνει να την στείλει στα δίχτυα