8 Οκτ 2016

Ιδανική πρεμιέρα για τον Αίολο

Ιστορική νίκη για τον Αίολο Αστακού που στο παρθενικό του παιχνίδι στην Α2 Εθνική Κατηγορία επιβλήθηκε της Καβάλας στο κλειστό της Βόνιτσας με σκορ 79 - 68.
Η ομάδα του Μιχάλη Κουταλιανού μπήκε από την αρχή δυνατά στο παιχνίδι και "έχτισε" διψήφια διαφορά πόντων. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 14 πόντους, ενώ στο ημίχρονο με 15. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, μείωσαν στους 10, όμως ο Αίολος δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης και έφτασε στην τελική επικράτηση.
Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Κουμπούρας με 14 πόντους και ακολούθησαν ο Κιτσούλης με 13 και ο Κατσαρές με 11. Για την Καβάλα ο Γκέλιος σημείωσε 15 πόντους, Κελαϊδής και Σκλήβας είχαν από 13 και ο Μανούσος 11.

Διαιτητές: Παφίλης-Ταρενίδης Στ.-Τσιαπλής (Τανατζής).

Δεκάλεπτα: 27-13, 42-27, 55-45, 79-68.

Αίολος Αστακού(Κουταλιανός): Μπρόζος 8 (2), Θεοδωράκος, Κουμπούρας 14 (2), Παπαδιονυσίου 9 (1) Κατσαρές 11 (3), Κακλαμάνος 6 Κιτσούλης 13 (1), Χαρισμίδης 9, Λυμπάρης 9, Γκιζόγιαννης.

Καβάλα (Μωσαΐδης): Αναστασάκης, Μανούσος 11, Μάζουρτσακ 9 (1), Κελαϊδής 13 (3), Κυριακού, Γκέλιος 15 (1), Μούκας 9 (2), Σκλήβας 13.