17 Οκτ 2016

Χάντμπολ γυναικών: Πρεμιέρα με ήττα για τον Παναιτωλικό

Στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Α1 Κατηγορίας χάντμπολ γυναικών η ομάδα του Παναιτωλικού ηττήθηκε στην έδρα της από το Φιλώτα Φλώρινας με 25-29. Η ομάδα του Γιώργου Ραμμόπουλου προσπάθησε αλλά δεν τα κατάφερε απέναντι σε μια ομάδα που έδειξε πολύ καλά στοιχεία.
Η φιλοξενούμενη ομάδα εκμεταλλεύτηκε το άγχος του Παναιτωλικού στο ξεκίνημα και πήρε προβάδισμα στο σκορ. Σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου η διαφορά ήταν στο ένα και στα δύο γκολ για την ομάδα της Φλώρινας που στο 30ο λεπτό ήταν μπροστά με 12-14. Ο Παναιτωλικός αντέδρασε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και λίγο πριν τη συμπλήρωση 40 λεπτών ισοφάρισε 17-17. Όμως οι φιλοξενούμενες είχαν καλές επιλογές στην επίθεση και πήραν αμέσως διαφορά τριών τερμάτων, ενώ προς το φινάλε προηγήθηκαν με 4 γκολ. Ο Παναιτωλικός δεν κατάφερε να πλησιάσει και ο Φιλώτας πανηγύρισε το διπλό στο Αγρίνιο με σκορ 25-29.
Πρώτη σκόρερ για τον Παναιτωλικό ήταν η Μαρία Χατζηπαρασίδου με 7 τέρματα, 6 πέτυχαν οι Μαρία Κορομηλά και Μαρίτα Καγκελάρη, 5 η Άντζελα Καρέλα και 1 η Χριστίνα Δήμου. Για τις νικήτριες πρώτη σκόρερ ήταν η Ναντίκα Τριπκόφσκα με 11 τέρματα, η Σιμόνα Γκροζντανόφσκα είχε 10, οι Βασιλική Γαλανούδη και Αθανασία Τσιτλακίδου πέτυχαν από 3 γκολ και οι Φιλιππία Φυλάκη και Άννα Γκάτσιου από 1.

Πεντάλεπτα: 1-2, 2-4, 5-6, 8-10, 10-11, 12-14, 14-16, 17-17, 18-21, 21-24, 22-26,25-29.

Διαιτητές: Παπαματθαίου - Χρηστίδη.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ Γ.Φ.Σ. (Γιώργος Ραμμόπουλος): Σιάσου (Τ/Φ), Κορομηλά 6, Μάνθου, Καγγελάρη 6, Δήμου 1, Θεοδώρου, Παυλίδου, Καρέλα 5, Αποστολοπούλου, Παπαδοπούλου, Παύλου, Κοκώνη, Κολοβού, Χατζηπαρασίδου 7, Αγγελοπούλου.

ΦΙΛΩΤΑΣ ΠΑΣ ΦΛΩΡΙΝΑΣ (Τάνια Τσουτσουλάκη): Βαφειάδου (Τ/Φ), Παραστρατίδου (Τ/Φ), Γεωργιάδου (Τ/Φ), Στρατάκη, Ρόμπε, Κεβρεκίδου, Κατσουπάκη, Γαλανούδη 3, Φυλάκη 1, Φωκά, Τσιτλακίδου 3, Γκροζντανόφσκα 10, Γκάτσιου 1, Χατζή, Σιδηροπούλου, Τριπκόφσκα 11.