17 Οκτ 2016

Δύσκολη νίκη για τη Γ.Ε. Αγρινίου στο τοπικό ντέρμπι με την ΑΛΦΑ 93

Στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ η Γ.Ε. Αγρινίου δυσκολεύτηκε πολύ απέναντι στην ΑΛΦΑ '93, όμως πήρε τελικά τη νίκη με 57-52. Τα πάντα κρίθηκαν στα τελευταία λεπτά, καθώς το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά του.
Η ομάδα του Ντίνου Καραπιπέρη μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 10-14 στο πρώτο δεκάλεπτο. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΛΦΑ διατήρησε το μικρό προβάδισμα και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 23-20. Οι τυπικά γηπεδούχοι αντέδρασαν, προηγήθηκαν με 25 - 23, όμως η ΑΛΦΑ είχε τις λύσεις και προηγήθηκε με δύο πόντους στο 30ο λεπτό. Το ντέρμπι κράτησε μέχρι το φινάλε, εκεί όπου ο Καλισώρας με τρίποντο έκανε το 57-52 και η ΑΛΦΑ δε βρήκε το "μεγάλο" σουτ για να διεκδικήσει ως το τέλος το παιχνίδι.
Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Καλισώρας με 21 και ακολούθησε ο Γεωργούλας με 9. Για την ΑΛΦΑ Κουβέλης και Τσιρώνης είχαν από 11 πόντους, ενώ 9 είχε ο Βατίστας.

Δεκάλεπτα: 10-14, 20-23, 40-42, 57-52.

Γ.Ε. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Τάσος Σταμάτης): Γυφτάκης 8, Τάγκας 7, Καλισώρας 21(3), Σταμουλάκης 2, Σταμούλης 7, Μινασιάν, Λιόκαυτος, Σταυρόπουλος, Ν. Ρέντζιος, Γεωργούλας 9(1), Τασόπουλος 3, Δάρλας.

ΑΛΦΑ '93 (Ντίνος Καραπιπέρης): Κυριαζής 5(1), Θεοφάνης 2, Κορώζης, Τσιτσικάος 2, Κουβέλης 11(1), Κόκκιος, Τσιρώνης 11(1), Τσέλιος, Βατίστας 9, Καραπιπέρης, Παρθένης 5, Κουδούνας 7.