26 Σεπ 2016

Η Ευρώπη παίζει μπάλα

Γαλλία

Η... αποδεκατισμένη (λόγω τραυματισμών) Σεντ Ετιέν επικράτησε 3-1 της Λιλ στο «Ζοφρουά Γκισάρ», σε αναμέτρηση για την 7η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος, και πλησίασε στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας. Οι φιλοξενούμενοι ήταν σαφώς πιο επικίνδυνοι στο πρώτο ημίχρονο (είχαν και δοκάρι), αλλά «πλήρωσαν» την αποβολή του Μπεριά στο 43΄ και ηττήθηκαν, μένοντας στην τελευταία θέση της κατάταξης.
Μπορεί και χωρίς τον Μπαλοτέλι η Νις. Ο Ιταλός επιθετικός ήταν εκτός αποστολής για την εκτός έδρας αναμέτρηση της 7ης αγωνιστικής με τη Νανσί, όμως ο αντικαταστάτης του, Αλασάν Πλεά, έκανε τη δουλειά και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του, πετυχαίνοντας το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης. Η ομάδα της Κυανής Ακτής παραμένει αήττητη, έφτασε τους 17 βαθμούς και προπορεύεται στην κατάταξη, ένα βαθμό μπροστά από τη Μονακό. Ο Τάσος Δώνης μπήκε αλλαγή στις καθυστερήσεις στη θέση του σκόρερ Πλεά.
Νίκη - ανάσα και μάλιστα με ανατροπή πέτυχε η Μαρσέιγ, που επιβλήθηκε στο «Βελοντρόμ» της Ναντ με 2-1 και ανέβηκε αρκετές θέσης στην κατάταξη του «Σαμπιονά», αντίθετα με τα «καναρίνια» που βολοδέρνουν στην προτελευταία θέση.
Μονακό-Ανζέ 2-1
(66΄ Γκλικ, 77΄ αυτ. Νουακέμε – 55΄ Ντζεντζού)
Μονπελιέ-Μετς 0-1
(45΄ πεν. Ερντίνγκ)
Σεντ Ετιέν-Λιλ 3-1
(63΄ Μπέριτς, 72΄ Νορντέν, 90+3΄ Ρου - 80΄ Τσιβέλι)

Ισπανία
Χάρη σε γκολ του Αντουάν Γκριζμάν (το 5ο του στο φετινό πρωτάθλημα) στο 70ο λεπτό, η Ατλέτικο Μαδρίτης νίκησε δύσκολα 1-0 τη Λα Κορούνια στο «Βιθέντε Καλντερόν», για την 6η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος, και ανέβηκε στην τρίτη θέση της κατάταξης, πλησιάζοντας στο -2 την πρωτοπόρο Ρεάλ.
Οι «ροχιμπλάνκος» δυσκολεύτηκαν πολύ απέναντι στο αμυντικό «τείχος» της Ντεπορτίβο, η οποία έπαιζε από τις καθυστερήσεις του α΄ ημιχρόνου με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Φαϊρ, αλλά τελικά βρήκαν τη λύση με τον... συνήθη ύποπτο Γκριζμάν μετά από ασίστ του Γκαμεϊρό (που ίσως να ήταν οφσάιντ).
Να σημειωθεί ότι στο πρώτο ημίχρονο αποχώρησαν τραυματίες οι Αουγκούστο Φερνάντες και Χοσέ Χιμένες, και στην περίπτωση του πρώτου εκφράζονται φόβοι ότι υπέστη ρήξη χιαστών.
Με «ήρωα» τον Ντιέγκο Αλβες, που απέκρουσε πέναλτι του Σιμανόβσκι στο 62΄, η Βαλένθια σημείωσε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στο ισπανικό πρωτάθλημα και «ξεκόλλησε» από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.
Οι «νυχτερίδες» επικράτησαν 2-1 εκτός έδρας της νεοφώτιστης Λεγανιές με τους Νάνι και Μάριο Σουάρεθ να σκοράρουν και να ανατρέπουν το προβάδισμα που είχαν πάρει αρχικά οι γηπεδούχοι.
Η Θέλτα έφυγε με νίκη από την έδρα της Εσπανιόλ, της οποίας επικράτησε 2-0 στο «RCDE Stadium» με γκολ των Τζουζέπε Ρόσι και Πιόνε Σίστο στις καθυστερήσεις! Η προσεχής αντίπαλος του Παναθηναϊκού στο Europa League έπαιξε με την ακόλουθη σύνθεση στη Βαρκελώνη: Άλβαρεθ, Τζόνι, Σέρχι Γκόμεθ (82΄ Μάγιο), Καμπράλ, Ρονκάλια, Ραντόγια, Ντίαθ (75΄ Ερνάντεθ), Σίστο, Βας, Μπονγκόντα (70΄ Ρόσι), Ιάγκο Άσπας.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 6ης αγωνιστικής της Primera Division:Μπέτις-Μάλαγα 1-0
(25΄ Χοακίν)
Εϊμπάρ-Ρεάλ Σοσιεδάδ 2-0
(57΄αυτ. Ιγιαραμέντι, 65΄ Μπεμπέ)
Σπόρτινγκ Χιχόν-Μπαρτσελόνα 0-5
(29΄ Σουάρες, 32΄ Ραφίνια, 81΄ Αλκαθέρ, 85΄ Αρντά, 88΄ Νεϊμάρ)
Αθλέτικ Μπιλμπάο-Σεβίλη 3-1
(27΄ Σαν Χοσέ, 66΄ Μπαλενθιάγα, 90΄+ Αντούριθ - 55΄ Νασρί)
Λας Πάλμας-Ρεάλ Μαδρίτης 2-2
(38΄ Τάνα, 85΄ Αραούχο - 33΄ Ασένσιο, 67΄ Μπενζεμά)
Λεγανιές-Βαλένθια 1-2
(21΄ Σιμανόβσκι - 33΄ Νάνι, 51΄ Σουάρεθ)
Ατλέτικο Μαδρίτης-Λα Κορούνια 1-0
(70΄ Γκριζμάν)
Βιγιαρεάλ-Οσασούνα 3-1
(5΄ Πάτο, 24΄ Σοριάνο, 39΄ Σανσόνε - 45΄+ Τόρες)

Ιταλία
Η Τορίνο επικράτησε 3-1 της Ρόμα, στον πρώτο σημερινό αγώνα της 6ης αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθλήματος, και την άφησε πέντε βαθμούς μακριά από την πρωτοπόρο Γιουβέντους και τέσσερις από τη δεύτερη Νάπολι.
Το μοναδικό γκολ των «τζιαλορόσι», με τους οποίους αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο ο Κώστας Μανωλάς, σημείωσε με πέναλτι ο Φραντσέσκο Τότι, φτάνοντας τα 250 τέρματα στο Campionato.
Με τον Βασίλη Τοροσίδη βασικό και τον Μάριο Οικονόμου να μπαίνει ως αλλαγή στο 63΄, η Μπολόνια σταμάτησε στις τρεις νίκες το σερί της Ιντερ, αποσπώντας 1-1 στο «Σαν Σίρο», στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθλήματος.
Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα προηγήθηκαν στο σκορ με τον Ντέστρο, ο Πέρισιτς ισοφάρισε και στο β΄ ημίχρονο οι «νερατζούρι» πίεσαν ασφυκτικά, χωρίς όμως να φτάσουν στο πολυπόθητο γκολ.
Χωρίς νικητή και σκορ ολοκληρώθηκε το ντέρμπι στο «Αρτέμιο Φράνκι» ανάμεσα στη Φιορεντίνα και τη Μίλαν, για την 6η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος. Η ομάδα της Τοσκάνης είχε τη μεγάλη ευκαιρία για να πάρει τη νίκη, αλλά ο Ίλιτσιτς «σημάδεψε» το αριστερό δοκάρι του Ντοναρούμα στο πέναλτι που εκτέλεσε.
Ετσι η Ιντερ απομακρύνθηκε από την πρωτοπόρο Γιουβέντους και τη δεύτερη της κατάταξης Νάπολι (στο -4 και -3 αντίστοιχα), τουλάχιστον όμως άφησε πίσω της τη Ρόμα, που νωρίτερα ηττήθηκε 3-1 από την Τορίνο.
Οι «τζιαλορόσι» ισοβαθμούν στην τέταρτη θέση με άλλες τρεις ομάδες, μεταξύ των οποίων και η συμπολίτισσά τους Λάτσιο, η οποία επικράτησε στο «Ολίμπικο» 2-0 της Εμπολι.
Στο μεταξύ η Ουντινέζε, με τους Ορέστη Καρνέζη και Παναγιώτη Κονέ στη βασική ενδεκάδα, έχασε 1-0 από τη Σασουόλο, ενώ η Πεσκάρα απέσπασε ισοπαλία 1-1 από τη Τζένοα στο «Λουίτζι Φεράρις».

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 6ης αγωνιστικής στη Serie A:Παλέρμο-Γιουβέντους 0-1
(49΄αυτ. Γκολντανίγκα)
Νάπολι-Κιέβο 2-0
(24΄ Γκαμπιαντίνι, 39΄ Χάμσικ)
Τορίνο-Ρόμα 3-1
(8΄ Μπελότι, 52΄πεν., 65΄ Φάλκε - 55΄πεν. Τότι)

Κύπρος
Ανετα πέρασε ο ΑΠΟΕΛ από την Λεμεσό, την 5η αγωνιστική του κυπριακού πρωταθλήματος. Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League, νίκησε 3-0 τον Άρη, με τέρματα των Γιαννιώτα στο 45', Βινίσιους στο 59' και Μερκή στο 79'.
Η σύνθεση του ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Μιλάνοφ, Μερκής, Καρλάο, Λάγο (46΄ Αλεξάνδρου), Μοράις (63΄ Αρτυματάς), Βινίσιους, Μπερτόλιο, Βάντερ (74΄ Αλωνεύτης), Γιαννιώτας, Σωτηρίου.
Συνεχίζει να εντυπωσιάζει η ΑΕΚ Λάρνακας, η οποία νίκησε 4-1 την Αναόρθωση και παραμένει στην κορυφή με το απόλυτο σε νίκες (5Χ5).

Σε αναμετρήσεις για την 5η αγωνιστική του κυπριακού πρωταθλήματος σημειώθηκαν τα ακόλουθα αποτελέσματα:

Γερμανία
Το απίστευτα κακό ξεκίνημα της Σάλκε συνεχίζεται, με τους «βασιλικούς μπλε» να χάνουν σήμερα και από τη Χοφενχάιμ (2-1) και να παραμένουν χωρίς βαθμό, μετά από πέντε αγωνιστικές στην Bundesliga.
Η ομάδα του Γκελζενκίρχεν άνοιξε το σκορ με τον Τσούπο-Μότινγκ μόλις στο 4ο λεπτό, αλλά οι γηπεδούχοι «γύρισαν» το ματς πριν τελειώσει το ημίχρονο και πανηγύρισαν τη δεύτερη νίκη τους στο φετινό πρωτάθλημα.
Γλίτωσε τα... χειρότερα μέσα στην έδρα της η Κολονία, καθώς στην αναμέτρηση με τη Λειψία βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 5ο λεπτό, με γκολ του Μπαρκ, αλλά κατάφερε να ισοφαρίσει στο 25' με τον Οσακο.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 5ης αγωνιστικής της Bundesliga:

Ντόρτμουντ-Φράιμπουργκ 3-1
(45΄ Ομπαμεγιάνγκ, 53΄ Πίστσεκ, 90΄+1 Γκερέρο - 60΄ Φίλιπ)
Μάιντς-Λεβερκούζεν 2-3
(31΄ Μαλί, 36΄ Μπελ - 32΄, 67΄, 90+2΄ Ερνάντες)
Γκλάντμπαχ-Ινγκολστατ 2-0
(42΄ Στιντλ, 76΄ Βεντ)
Αϊντραχτ Φρανκφούρτης-Χέρτα Βερολίνου 3-3
(39΄ Φάμπιαν, 45΄ Μάιερ, 90+2΄ Εκτορ - 19΄πεν., 58΄ Ιμπίσεβιτς, 65΄ Εσβάιν)
Αουγκσμπουργκ-Ντάρμστατ 1-0
(46΄ Φινμπόγκασον)
Αμβούργο-Μπάγερν Μονάχου 0-1
(88΄ Κίμιχ)
Βέρντερ Βρέμης-Βόλφσμπουργκ 2-1
(86΄ Τάι, 90΄+ Γκέμπρε Σελασιέ - 69΄ αυτ. Μπάουερ)
Χοφενχάιμ-Σάλκε 2-1
(17΄ Κράμαριτς, 41΄ Ρουπ - 4΄ Τσούπο-Μότινγκ)

Αγγλία
«Γρουσούζικο» αποδεικνύεται το Ολυμπιακό Στάδιο του Λονδίνου για τη Γουέστ Χαμ. Τα «σφυριά» γνώρισαν ακόμη μία ήττα στη νέα τους έδρα, 3-0 από τη Σαουθάμπτον, και παραμένουν στις τελευταίες θέσεις της Premier League μετά από έξι αγωνιστικές.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 6ης αγωνιστικής του αγγλικού πρωταθλήματος:

Μάντσεστερ Γ.-Λέστερ 4-1
(22΄ Σμόλινγκ, 37΄ Μάτα, 40΄ Ράσφορντ, 42΄ Πογκμπά - 59΄ Γκρέι)
Μπόρνμουθ-Εβερτον 1-0