22 Σεπ 2016

Η Ευρώπη παίζει μπάλα

«Κόλλησε» στη Γένοβα η Νάπολι (0-0 με τη Τζένοα) και έπεσε από την κορυφή της Serie A μετά από λίγα 24ωρα. Εκεί βρίσκεται ξανά η... φυσική κάτοχος της θέσης, η Γιουβέντους που έκανε περίπατο εναντίον της Κάλιαρι (4-0) στο Τορίνο.

Οι Ελληνες Καρνέζης (90 λεπτά) και Κονέ (αντικαταστάθηκε στο 85΄) βοήθησαν την Ουντινέζε στο 2-2 με τη Φιορεντίνα, ενώ ο Κώστας Μανωλάς ήταν βασικός και αντικαταστάθηκε στο 72΄ από τον Ζουάν στην άνετη νίκη της Ρόμα 4-0 επί της Κροτόνε.
Γιουβέντους-Κάλιαρι 4-0
(14΄ Ρουγκάνι, 34΄ Ιγκουαϊν, 39΄ Αλβες, 84΄αυτ. Τσεπιτέλι)
Πεσκάρα-Τορίνο 0-0
Ρόμα-Κροτόνε 4-0
(26΄ Ελ Σααράουϊ, 37΄,48΄,57΄ Τζέκο)
Ουντινέζε-Φιορεντίνα 2-2
(26΄ Ζαπάτα, 45΄ Ντανίλο - 30΄ Μπαμπακάρ, 52΄πεν. Μπερναρντέσκι)

Κροτόνε 1

Ο «αναγεννημένος» Μάριο Μπαλοτέλι οδηγεί εκ του ασφαλούς τη Νις στο ξεκίνημα της σεζόν στη Ligue 1. Με δύο γκολ του διεθνούς Ιταλού στράικερ η ομάδα του Φαβρ συνέτριψε με 4-0 τη Μονακό, που γνώρισε την πρώτη εφετινή της ήττα (είχε 4 ήττες, μία ισοπαλία), ενώ τελείωσε το ματς και με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μπακαγιόκο (83΄).

Η Νις, παράλληλα, διατήρησε το αήττητο που έχει (4-2-0) και απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής. Ο Τάσος Δώνης έμεινε στον πάγκο των γηπεδούχων.

Με ανατροπή στο τελευταίο πεντάλεπτο, η Ρεν νίκησε 3-2 τη Μαρσέιγ. Η ομάδα της Μασαλίας είχε το προβάδισμα παρότι αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο από το 65΄ λόγω αποβολής του Ζινεντίν Μασάκ. Ομως, δέχθηκε δύο γκολ στο τέλος της αναμέτρησης και παραμένει πολύ χαμηλά στη βαθμολογία.

Στο «Λα Μποζουάρ» της Ναντ έγινε κάτι που δύσκολα το συναντάς στα γήπεδα. Στα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα, η φιλοξενούμενη Σεντ Ετιέν έκανε τρεις αναγκαστικές αλλαγές, ο ένας από τους παίκτες που μπήκε στο γήπεδο αποβλήθηκε 7 λεπτά μετά την είσοδό του (17΄ Μαλκούτ), ενώ στο ίδιο λεπτό τα «καναρίνια» έχασαν πέναλτι με τον Αργεντινό, Εμιλιάνο Σάλα.

Όλα αυτά συνέβησαν, ωστόσο, οι «στεφανουά» κατάφεραν να φύγουν αήττητοι από τον αγωνιστικό χώρο (0-0).