8 Μαΐ 2016

Χάντμπολ γυναικών: Κέρδισε και πάει σε τελικό με την Πτολεμαΐδα ο Παναιτωλικός

Ο Παναιτωλικός κέρδισε με 28 - 17 το Γ.Σ. Δράμα 86 και διατήρησε τις ελπίδες ανόδου στην Α1 Κατηγορία. Η ομάδα του Γιώργου Ραμμόπουλου πλέον παίζει τελικό ανόδου με τον Αρίωνα Πτολεμαΐδας στις 7 το απόγευμα.
Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Παναιτωλικός μπήκε μουδιασμένα και το παιχνίδι ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το 15ο λεπτό. Από εκείνο το σημείο ο Παναιτωλικός ανέβασε την απόδοσή του και κατάφερε να προηγηθεί με διαφορά 4 τερματων στο ημίχρονο. Το δεύτερο μέρος ανήκε σχεδόν ολοκληρωτικά στις κοπέλες του Γιώργου Ραμμόπουλου που άνοιξαν από νωρίς τη διαφορά και έφτασαν στη νίκη.
Η Αλεξάνδρα Κωνσταντινίδου με 17 τέρματα οδήγησε επιθετικά τις νικήτριες, 5 γκολ σημείωσε η Μαρίτα Καγγελάρη και από 3 η Μαρία Κορομηλά και η Εβελίνα Παύλου. Για την ομάδα της Δράμας πρώτες σκόρερ ήταν η Κωνσταντίνα Κρανιώτη και Νικολέττα Αθανασίου που πέτυχαν από 4 τέρματα.

Πεντάλεπτα: 1 - 0, 4 - 4, 6 - 6, 6 - 8, 8 - 10, 9 - 13, 11 - 17, 12 - 20, 12 - 25, 13 - 25, 14 - 26, 17 - 28.

Διαιτητές: Λινάρδος - Μαυρίδης.

Γ.Σ. ΔΡΑΜΑ 86 (Κωνσταντίνος Τσελίδης): Μπάσσα (Τ/Φ), Γεωργιάδου (Τ/Φ), Δογανίδου - Δολανόγλου, Τουνγκελίδου 3, Τογανίδου 1, Ξανθοπούλου 1, Κρανιώτη 4, Καρρά 2, Δομνίδου, Αθανασίου 4, Σαλονικίδου 2, Τορτοπίδου.

Γ.Φ.Σ. ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιώργος Ραμμόπουλος): Σιάσου (Τ/Φ), Αργύρη (Τ/Φ), Κορομηλά 3, Κολοβού, Δήμου, Θεοδώρου, Παυλίδου, Σωτηρίου, Παπαδοπούλου, Παύλου 3, Καγγελάρη 5, Κωνσταντινίδου 17, Λουμπαρδιά, Αποστολοπούλου.