11 Απρ 2016

Ήττα για τον Α.Ο. Αγρινίου στη Θεσσαλονίκη, ανέλαβε την ευθύνη ο Μυριούνης

Την τρίτη συνεχόμενη ήττα του στο πρωτάθλημα του Βορείου Ομίλου της Β΄ Εθνικής γνώρισε ο Α.Ο. Αγρινίου από την Ε.Α.Κ. στη Θεσσαλονίκη με σκορ 76 - 68. Η ομάδα του Χρήστου Μυριούνη, που ανέλαβε την ευθύνη της ήττας και τόνισε πως νιώθει περηφάνια για τους παίκτες του και όσα πέτυχαν φέτος, βρίσκεται με 36 βαθμούς στην 9η θεση της βαθμολογίας.
Το παιχνίδι πήγαινε πόντο - πόντο στα τρία πρώτα δεκάλεπτα με το πρώτο ημίχρονο να λήγει με 19 - 19 και το ημίχρονο με 31 - 31. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πήραν μικρό προβάδισμα με 50 - 48, ενώ στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι αύξησαν λίγο τη διαφορά φτάνοντας στη νίκη με το τελικό 76 - 68.
Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Γιάννης Γιαννούλης με 20, Καλπαξίδης και Μπέγας πέτυχαν από 16 και ο Δάλπας 15. Για τον Α.Ο.Α. πρώτοι σκόρερ ήταν ο Χρήστος Μπαρούχας και ο Κώστας Γεωργούλας με 16 και 13 είχε ο Μήτσου.

Δεκάλεπτα: 19-19, 31-31, 50-48, 76-68.

Ε.Α.Κ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Τσούρμας): Δικταπανίδης, Καλπαξίδης 16, Γαρέζος, Γαϊτανίδης, Παπαθανασίου, Δάλπας 15 (3), Γιαννουζάκος 7, Καραϊσκάκης 2, Μπέγας 16 (4), Πολιτόπουλος, Γιαννούλης 20 (1).

Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Μυριούνης): Κυριλής, Μπερερής 9, Παραπούρας 7 (1), Ναούμης, Μπαρούχας 16 (3), Σκαρλάτος, Μήτσου 13 (3), Γεωργούλας 16 (4), Αναστασάκης 7.