20 Μαρ 2016

Καρδιοχτύπησε αλλά διατήρησε το αήττητο στο κάστρο ο Α.Ο. Αγρινίου

Ο Α.Ο. Αγρινίου μπορεί να καρδιχτύπησε στο τέλος απέναντι στην Ευκαρπία, όμως πήρε τη νίκη με 83 - 79 κάνοντας το "11 στα 11" στα παιχνίδια στην έδρα του. Η ομάδα του Χρήστου Μυριούνη έφτασε τους 33 βαθμούς και ισοβαθμεί στην έκτη θέση με το Άργος Ορεστικό, ενώ ο Π.Σ. Ευκαρπίας βρίσκεται στη δωδέκατη με 29.
Στο αγωνιστικό κομμάτι οι γηπεδούχοι είχαν σταθερή διαφορά στα πρώτα δύο δεκάλεπτα και πήγαν στο ημίχρονο προηγούμενοι με 6 πόντους. Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου άνοιξαν τη διαφορά και έφτασαν να προηγούνται μέχρι και με 17 (57 - 40). Όμως οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τη συμπλήρωση των 30 λεπτών στους 12 και 4 περίπου λεπτά πριν το τέλος στους 4 (72 - 68). Στο σημείο εκείνο ο Κώστας Γεωργούλας με ένα δίποντο κοντά στη λήξη των 24΄΄ έκανε το σκορ 74 - 68 και στην άμυνα με κλέψιμο έβγαλε στον αιφνιδιασμό το Μπερερή για το 76 - 68. Η Ευκαρπία όμως δεν τα παράτησε και λίγο πριν το τέλος μείωσε στους 3 (82 - 79). Οι παίκτες της έκαναν φάουλ στον Κυριλή 7 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, ο νεαρός ευστόχησε σε μία βολή και διαμόρφωσε το τελικό 83 - 79.
Ο Γιώργος Μπερερής με 19 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του Α.Ο.Α., 15 είχε ο Κώστας Γεωργούλας και 13 ο Δημήτρης Κυριλής. Από τους φιλοξενούμενους 16 πόντους σημείωσε ο Τσινόπουλος, από 13 οι Κουντουρατζόγλου και Σουτζόπουλος και 10 ο Γκαβέζος.

Δεκάλεπτα: 22 - 17, 42 - 36, 65 - 53, 83 - 79.

Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Χρήστος Μυριούνης): Κυριλής 13(3), Μπερερής 19, Παραπούρας 4, Ναούμης 6(1), Μπαρούχας 9(1), Σκαρλάτος 4, Μήτσου 5, Γεωργούλας 15(2), Αναστασάκης 8, Πουρνάρας, Δασκαλάκης, Κόκκιος.

Π.Σ. ΕΥΚΑΡΠΙΑΣ (Παναγιώτης Αμοιρίδης): Ματενίδης 2, Τσινόπουλος 16(1), Δώδος 7, Κουντουρατζόγλου 13(1), Γκουτζομήτρος 6, Κολότσιος, Γκαβέζος 10(1), Απιδόπουλος 3(1), Σουτζόπουλος 13(1), Κοκούρας 9.