29 Νοε 2015

Με τη γνωστή κατάληξη

Έχει γίνει συνήθεια πλέον ο Α.Ο. Αγρινίου να κατακτά ροζ φύλλα αγώνα στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου. Αυτό έκανε και στο παιχνίδι με τον Ερμή Λαγκαδά, όπου επιβλήθηκε με 78 - 73. Η ομάδα του Χρήστου Μυριούνη σε ένα κατάμεστο κλειστό μπορεί να καρδιχτύπησε σε κάποια σημεία, όμως έφτασε στην τελική επικράτηση.
Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πήραν μικρή διαφορά, όμως στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες της ομάδας του Λαγκαδά αντέδρασαν και πέρασαν μπροστά στο σκορ. Όμως ο Α.Ο.Α. πλησίασε και 5 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ημιχρόνου με τρίποτνο του Δημήτρη Μήτσου προηγήθηκε με 32 - 30. Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε κοντά στους 10, όμως στο 30ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 4. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πλησιάσουν και να προηγηθούν με 60 - 61 στο τέταρτο δεκάλεπτο, όμως ο Α.Ο.Α. βρήκε τις λύσεις και έφτασε τη διαφορά στους 8 πόντους. Σε εκείνο το σημείο οι παίκτες του ήταν εύστοχοι στις βολές διατηρώντας τη διαφορά ασφαλείας και το τελικό 78 - 73 διαμορφώθηκε 2 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη με ένα πολύ δύσκολο τρίποντο που πέτυχε ο Ακεψιμαΐδης.
Πρώτος σκόρερ του Α.Ο.Α. προσφέροντας σημαντικές λύσεις σε κρίσιμα σημεία ήταν ο Φαίδων Παραπούρας με 24 πόντους, ενώ ο Μήτσου με σημαντικούς επίσης πόντους πρόσθεσε 15. Από τον Ερμή Λαγκαδά ο Ακεψιμαΐδης είχε 26 πόντους, ο Γκαμούρας 19 και ο Παρίτσης 13.

Δεκάλεπτα: 15 - 12, 32 - 30, 54 - 50, 78 - 73.

Διαιτητές: Δαρλαμήτσος - Δημόπουλος.

Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Χρήστος Μυριούνης): Μπερερής 5, Τσιρώνης 7, Παραπούρας 24(2), Ναούμης 7(1), Μπαρούχας 8, Σκαρλάτος, Κλασίδης, Μήτσου 15(3), Γεωργούλας 9(1), Αναστασάκης 3.

Μ.Α.Σ. ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ (Βασίλης Αγγέλης): Καϊκλής, Ελευθεριάδης 5(1), Ακεψιμαΐδης 26(5), Γεωργιάδης 2, Νότης, Παρίτσης 13(1), Πιλκούδης 2, Βενετίδης, Γκαμούρας 19, Καντάρκος 6(1).