30 Αυγ 2015

Ρέφαρε με νίκη στην Τρίπολη

Ο Παναιτωλικός εκμεταλλεύτηκε σχεδόν στο έπακρο τις ευκαιρίες που δημιούργησε και πήρε σπουδαίο "τρίποντο στην Τρίπολη κερδίζοντας με 2 - 0. Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Λιονέλ Πόντες ρέφαρε την ήττα της πρεμιέρας από τον Παναθηναϊκό και πήρε τους πρώτους βαθμούς στο πρωτάθλημα.
Στον αγώνα της Τρίπολης οι γηπεδούχοι είχαν ευκαιρίες, όμως δεν κατάφεραν να νικήσουν το Στεφανάκο και ο Παναιτωλικός "χτύπησε" τον Κοσίσκι με εντυπωσιακή κεφαλιά του Ουάρντα στο 34΄ και με πλασέ του Βιγιαφάνιες στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων. Οι παίκτες του Στάικου Βεργέτη απείλησαν στο πρώτο ημίχρονο κυρίως με το Φούντα και στο δεύτερο μέρος με ενέργειες που δημιούργησε ο Λανθαρότε. Ο Παναιτωλικός απέφυγε σε μεγάλο βαθμό τα "φτηνά" λάθη, εμφανίστηκε καλύτερος στην άμυνα και κατέκτησε μια σημαντική νίκη σε μια πολύ δύσκολη έδρα.

Γύρισμα του Γιάννου με κεφαλιά στο Φούντα που σουτάρει και διώχνει με τα πόδια ο Στεφανάκος.
17΄ Κακό ελεύθερο από το Στεφανάκο στο Μάσα που συνδυάζεται με το Γιάννου και η μπάλα καταλήγει στον Αργεντίνο που από το ύψος της περιοχής σουτάρει άουτ.
18΄ Σουτ του Φούντα έξω από την περιοχή η μπάλα περνάει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
20΄ Ο Χαμντανί με κεφαλιά δίνει στο Μάσα που κλείστηκε καλά και το αδύναμο σουτ που έπιασε μέσα από την περιοχή αποκρούστηκε εύκολα από το Στεφανάκο.
28΄ Κόρνερ του Μάσα κεφαλιά του Σανκαρέ περνάει πάνω από το δοκάρι.
34΄ Γκολ. Σέντρα του Μάκου από δεξιά ο Ουάρντα πετάγεται μέσα στην περιοχή και με όμορφη κεφαλιά κάνει το 0 - 1.
41΄ Ο Μάκος πασάρει στον Κάπελ που πιάνει δυνατό σουτ έξω από την περιοχή και διώχνει δύσκολα σε κόρνερ ο Κοσίσκι.
49΄ Ο Λανθαρότε σεντράρει για το Φούντα που κάνει το γυριστό σουτ με τη μπάλα να περνά ελάχιστα πάνω από το δοκάρι.
60΄ Φάουλ του Ιγκλέσιας η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.
62΄ Σέντρα του Λανθαρότε από δεξιά ο Χαμντανί με κοντινή κεφαλιά στέλνει τη μπάλα ελάχιστα άουτ.
64΄ Σέντρα του Γιαννούλη από αριστερά ο Γιάννου με κεφαλιά στέλνει τη μπάλα άουτ.
69΄ Φάουλ του Μάσα η μπάλα περνάει άουτ.
73΄ Κεφαλιά του Λανθαρότε απέκρουσε εύκολα ο Στεφανάκος.
75΄ Φάουλ του Λανθαρότε αποκρούει ο Στεφανάκος.
92΄ Μακρινό σουτ του Παπουτσογιαννόπουλου πέρασε ελάχιστα άουτ.
92΄ Ο Βιγιαφάνιες πασάρει στο Μαρκόφσκι που απέναντι από τον Κοσίσκι πλασάρει αλλά ο τερματοφύλακας του Αστέρα διώχνει σε κόρνερ.
95΄ Γκολ. Ο Ρουσκουσέδα πασάρει στο Μάρκος Πάουλο που μέσα στην περιοχή γυρίζει στο Βιγιαφάνιες που σε κενή εστία στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 0 - 2.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Στάικος Βεργέτης): Κοσίσκι, Γιαννούλης, Κιτοκό (64΄ Μούκαμ), Γκοϊάν, Σανκαρέ, Χαμντανί, Ιγκλέσιας (82΄ Δημούτσος), Φούντας, Λανθαρότε, Μάσα (75΄ Σκουρτάι), Γιάννου.