21 Μαΐ 2015

Νίκη για την Α.Ε. Βάλτου σε παιχνίδι που έλειπε το κίνητρο

Όταν ένα παιχνίδι λήγει 4 – 1 και μέσα υπάρχουν χαμένο πέναλτι, δοκάρι και πολλές ακόμα χαμένες ευκαιρίες τότε όλοι θεωρούν ότι το ματς αυτό τα είχε όλα. Αυτό συνέβη στην αναμέτρηση της Ένωσης Ευηνοχωρίου με την Α.Ε. Βάλτου με τους τυπικά φιλοξενούμενους να παίρνουν τη νίκη και να βρίσκονται σε θέση «οδηγού» στα μπαράζ των τριταθλητριών της Β΄ Κατηγορίας. Όμως η αλήθεια είναι ότι στο παιχνίδι φάνηκε η έλλειψη κινήτρου από τις δύο ομάδες, καθώς ακόμα και η πρωτιά δεν είναι σίγουρο ότι θα δώσει την άνοδο και ουσιαστικά στο 3 – 1 η Ένωση που είχε 12 συνολικά παίκτες φάνηκε να μένει από δυνάμεις και να μην πιστεύουν οι παίκτες της στην ανατροπή.

Στο παιχνίδι η Α.Ε. Βάλτου μπήκε πιο δυνατά, είχε ευκαιρίες στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως στη συνέχεια η ομάδα του Ευηνοχωρίου πίεσε και είχε φάσεις. Στο 18΄ ο Γιώργος Νέστωρας έδωσε το προβάδισμα στην Α.Ε. Βάλτου και δέκα λεπτά αργότερα οι παίκτες της Ένωσης έχασαν τη μεγάλη ευκαιρία με το Δημήτρη Νέστωρα να αποκρούει το πέναλτι του Γιερατσιάν. Οι παίκτες του Γιάννη Γουλή πίεσαν μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, όμως το 1 – 0 δεν άλλαξε. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Κοσσόβας είχε δοκάρι στο 51΄ και στο 56΄ ο Στέλιος Ζαχαράκης με πέναλτι έκανε το 2 – 0. Στη συνέχεια και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες και η ένωση μείωσε στο 72΄ με τον Κοσσόβα. Όμως τρία λεπτά αργότερα ο Τύμπας με εκτέλεση φάουλ λίγο μπροστά από το κέντρο και πλάγια αριστερά έκανε το 3 – 1 και στο 89΄ ο Ψωμοδότης από κοντά διαμόρφωσε το τελικό 4 – 1.

Ο Τύμπας εκτελεί κόρνερ και ο Ζώης στο δεύτερο δοκάρι δε βρήκε καλά τη μπάλα που έφυγε άουτ.

Γύρισμα του Βαϊνά από δεξιά ο Ψωμοδότης με σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή στέλνει τη μπάλα λίγο πάνω από το δοκάρι.

11΄ Σουτ του Κουντούρη από πλάγια δεξιά έδιωξε στην αριστερή του γωνία ο Νέστωρας σε κόρνερ.

12΄ Κόρνερ του Φλωρόπουλου κεφαλιά του Παπαναστασίου λίγο πάνω από το δοκάρι.

15΄ Κόρνερ Φλωρόπουλου κοντινή προβολή του Κοσσόβα η μπάλα περνάει ελάχιστα άουτ.

18΄ Γκολ. Ο Γιώργος Νέστωρας με απευθείας εκτέλεση φάουλ κάνει το 1 – 0.

20΄ Ο Βαϊνάς βρίσκει μέσα στην περιοχή τον Ψωμοδότη που κάνει κακό σουτ και η μπάλα φεύγει άουτ.

24΄ Σουτ του Γιερατσιάν κόντραρε στο Στέλιο Ζαχαράκη και η μπάλα κατέληξε κόρνερ.

27΄ Κόρνερ του Παναγιώτη Δημαρά ο Γιερατσιάν έπιασε την κεφαλιά που έδιωξε ο Νέστωρας και η μπάλα κατέληξε στο Ρισβά που ανατράπηκε και κέρδισε το πέναλτι.

28΄ Ο Δημήτρης Νέστωρας πέφτει σωστά στην αριστερή του γωνία και διώχνει τη μπάλα στην εκτέλεση πέναλτι του Γιερατσιάν.

32΄ Σουτ του Τύμπα έφυγε άουτ.

38΄ Σουτ του Γιερατσιάν η μπάλα κατέληξε άουτ.

40΄ Ωραία ατομική ενέργεια του Κουντούρη που έκανε το μακρινό σουτ με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

42΄ Γύρισμα του Ρισβά από αριστερά ο Τσαλίκης από κοντά δε βρίσκει τη μπάλα για να τη σπρώξει στα δίχτυα.

45+1΄ Φάουλ του Ρισβά η μπάλα φεύγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

46΄ Σουτ του Στέλιου Ζαχαράκη η μπάλα φεύγει πάνω από το δοκάρι.

49΄ Ο Βαϊνάς μπαίνει από δεξιά στην περιοχή κάνει το γύρισμα και ο Κοσσόβας προλαβαίνει και διώχνει πριν η μπάλα φτάσει σε δύο παίκτες της Α.Ε. Βάλτου που βρίσκονταν απέναντι από το Βένιο.

51΄ Μακρινό σουτ του Κοσσόβα στο οριζόντιο δοκάρι.

51΄ Κόρνερ του Παναγιώτη Δημαρά ο Μαργαρίτης δεν απομακρύνει σωστά και ο Κοσσόβας με σουτ από το ύψος του πέναλτι στέλνει τη μπάλα άουτ.

54΄ Σέντρα του Βαϊνά ο Τσιάκαλος με κοντινή προβολή στέλνει τη μπάλα ελάχιστα άουτ.

56΄ Γκολ. Η Α.Ε. Βάλτου κερδίζει πέναλτι σε ανατροπή του Τύμπα. Ο Στέλιος Ζαχαράκης ευστοχεί στο πέναλτι και κάνει το 2 – 0.

59΄ Μακρινό σουτ του Παπαναστασίου η μπάλα περνάει ελάχιστα άουτ.

61΄ Σουτ του Κουντούρη έξω από την περιοχή η μπάλα φεύγει ελάχιστα άουτ.

63΄ Γύρισμα του Θώδη από αριστερά ο Τύμπας κάνει το πλασέ με το Βένιο να αποκρούει.

66΄ Σέντρα Τσαλίκη κεφαλιά Κοσσόβα η μπάλα φεύγει άουτ.

72΄ Γκολ. Ο Κουντούρης πασάρει στον Τσαλίκη που κάνει τη σέντρα από δεξιά και ο Κοσσόβας με σουτ στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 2 – 1.

75΄ Γκολ. Ο Τύμπας με φάουλ λίγο μπροστά από το κέντρο και πλάγια αριστερά στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 3 – 1.

78΄ Κάθετη του Τύμπα στο Φραγκούλη ο Βένιος βγαίνει και προλαβαίνει να διώξει.

82΄ Ο Κουντούρης πασάρει στον Κοσσόβα που κάνει το σουτ και διώχνει ο Νέστωρας.

89΄ Γκολ. Ο Κώστας Ζαχαράκης μπαίνει στην περιοχή περνάει έναν αντίπαλο και πασάρει στον Ψωμοδότη που κάνει προσποίηση και απέναντι από το Βένιο πετυχαίνει το 4 – 1.

ΕΝΩΣΗ ΕΥΗΝΟΧΩΡΙΟΥ (Γιάννης Γουλής): Βένιος, Τσαλίκης, Δημαράς Ι., Γιερατσιάν, Φλωρόπουλος, Κοσσόβας, Δημαράς Π., Παπαναστασίου, Κουντούρης, Ρισβάς, Μιχαλόπουλος (50΄ λ.τ. Μακρής).

Α.Ε. ΒΑΛΤΟΥ (Ανδρέας Τσάμης): Νέστωρας Δ., Τσάκαλος, Ζώης, Νέστωρας Γ., Ζαχαράκης Σ., Μαργαρίτης, Τσιάκαλος (64΄ Φραγκούλης), Ψωμοδότης, Θωδης (87΄ Ζαχαράκης Κ.), Τύμπας, Βαϊνάς (88΄ Αντωνίου).